Haplogrupy

Robert Surma, Haplogrupy, wyd. 3bird Projects, Tychy 2010.

Czym jest haplogrupa?
Wyrażenie pochodzi z greckiego ἁπλοῦς (jednolity, pojedynczy, prosty)1 i oznacza jednolitą (podobną genetycznie) grupę ludzi. Haplogrupa to po prostu grupa osób o podobnych wynikach testu. Ta jednolitość jest wynikiem posiadania podobnej grupy genów (w uproszczeniu), znajdującej się bądź to w męskim chromosomie Y-DNA (dziedziczonym w niezmienionej postaci z pokolenia na pokolenie tylko w linii męskiej), bądź to w mtDNA (mitochondrialne DNA2 jest przekazywane przez matki córkom i synom, ale dziedziczone tylko w linii kobiecej).

Różnice genetyczne między poszczególnymi osobami (a także grupami osób) powstają w wyniku trwałych (niezmiennie dziedziczonych) mutacji genetycznych3 zachodzących co kilkaset lat w markerach nazywanych SNP (Single Nucleotide Polymorphism) lub częściej w markerach STR (Short Tandem Repeats), gdzie mutacje polegają na różnej ilości powtórzonej struktury zasad w markerze (ilość alleli).

Należy zauważyć, że tylko mutacje w SNP są podstawą do wydzielania osobnych haplogrup; różnice w STR są różnicami mniej istotnymi, tzn. osobowymi. Na podstawie ilości tych mutacji i podobieństwa, można odtworzyć migracje ludów. W oparciu o testy DNA ustalono okres, w którym powstał pierwszy chromosom Y-DNA, tzw. „Y-chromosomalny Adam” (było to 60-90 tys. lat temu – według starszych szacunków – lub ok. 144 tys. lat temu według obliczeń z sierpnia 2009).

Ustalono także, że pierwsze mtDNA, tzw. „mitochondrialnej Ewy” powstało 143-200 tys. lat temu. W obu przypadkach było to w środkowo-wschodniej Afryce. Najbardziej pierwotnym (obecnie żyjącym) plemieniem jest afrykańskie Khoisan – od pierwszego człowieka dzielą ich tylko 2 mutacje. W przypadku haplogrupy R, będzie to 120 mutacji, a dla współczesnego Europejczyka (podhaplogrupy R) będzie to ok. 220 mutacji. Więcej w pracy: Robert Surma, Haplogrupy, wyd. 3bird Projects, Tychy 2010.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s