Pierwsze przykazanie lingwistyki: Zawsze ignoruj rdzeń słowiański!

pismo-slowianskie


Wracając do tematu przewodniego, w XIX wieku bardzo nie na rękę było „odkryć”, że języki słowiańskie są najstarszymi językami świata, a wśród nich to właśnie język polski jest najbardziej archaiczny. Najbardziej nie na rękę było to oczywiście Niemcom, którzy wtedy kontrolowali całą słowiańszczyznę.

Wyobraźcie sobie, co by się mogło stać, gdyby okazało się, że Niemcy niewolą kolebkę cywilizacji europejskiej! Dlatego lepiej było zrobić jak się zrobiło, czyli wmówić światu, że Słowianie nagle pojawili się w IX wieku na środku Europy (chyba przylecieli z kosmosu, albo zmaterializowali się z niewolniczej energii, bo inaczej oficjalne fakty nie mają sensu). Nie mówili, nie robili, tylko mieszkali na drzewach i drapali się całe dnie pod pachami.

Nagle przyszli chrześcijanie z błyszczącym krzyżem, wtedy Słowianie poczuli jego moc, zeszli z drzew, zjednoczyli się, stworzyli państwo, język i całą kulturę. Pierwszymi słowami były zapewne: „Boże, coś Polskę…”.


Źródło artykułu – Wspaniała Rzeczpospolita

6 komentarzy do “Pierwsze przykazanie lingwistyki: Zawsze ignoruj rdzeń słowiański!

    • I bzdurnie… Im bardziej się cofasz wstecz tym ślady językowe stapiają się coraz bardziej we wspólne pnie. Parę tysięcy lat temu nie było ani języków słowiańskich ani germańskich – był język praindoeuropejski, którego rdzenie i gramatyka wyewoluowały później w różnych miejscach w różne języki – od sanskrytu po angielski. Mówienie że praindoeuropejczycy byli bardziej Słowianami niż Germanami ma mniej więcej tyle samo sensu co powiedzenie że ryby trzonopłetwe były bardziej ptakami niż ssakami!

      Polubione przez 1 osoba

    • A „wikingowie” to niby nie germanie?

      A to że Łużyczanie mają jakieś wspólne geny z nami nie oznacza od razu że byli Słowianami – może oznaczać tylko tyle, że byli w jakiejś części naszymi przodkami – niekoniecznie GŁÓWNYMI.
      Miło się interpretuje fakty na korzyść swojej tezy, ale to nie jest naukowe podejście 🙂

      Polubienie

Dodaj komentarz