Dagome iudex – Echo potężnego państwa Lechitów

polska-za-pierwszych-piastów


Dagome iudex – incipit pochodzącego z końca X wieku regestu kopii dokumentu donacyjnego władcy identyfikowanego z księciem Polski Mieszkiem I, darowującego państwo, nazwane w dokumencie „państwem gnieźnieńskim”, w opiekę Stolicy Apostolskiej. Dokument, na którym oparł się kopista sporządzony został prawdopodobnie w kancelarii wystawcy w Gnieźnie (możliwe jest również, że powstał w Quedlinburgu lub w Rzymie) około 991 roku.

Treść dokumentu:
Item in alio tomo sub Iohanne XV papa Dagome iudex et Ote senatrix et filii eorum: Misicam et Lambertus – nescio cuius gentis homines, puto autem Sardos fuisse, quoniam ipsi a IIII iudicibus reguntur – leguntur beato Petro contulisse unam civitatem in integro, que vocatur Schinesghe, cum omnibus suis pertinentiis infra hos affines, sicuti incipit a primo latere longum mare, fine Bruzze usque in locum, qui dicitur Russe et fines Russe extendente usque in Craccoa et ab ipsa Craccoa usque ad flumen Oddere recte in locum, qui dicitur Alemure, et ab ipsa Alemura usque in terram Milze recte intra Oddere et exinde ducente iuxta flumen Oddera usque in predictam civitatem Schinesghe.

Tłumacznie:
Podobnie w innym tomie z czasów papieża Jana XV Dagome, pan, i Ote, pani i synowie ich Mieszko i Lambert (nie wiem, jakiego to plemienia ludzie, sądzę jednak, że to byli Sardyńczycy, ponieważ ci są rządzeni przez czterech „panów”) mieli nadać świętemu Piotrowi w całości jedno państwo, które zwie się Schinesghe z wszystkimi swymi przynależnościami w tych granicach, jak się zaczyna od pierwszego boku wzdłuż morza [dalej] granicą Prus aż do miejsca, które nazywa się Ruś, a granicą Rusi [dalej] ciągnąc aż do Krakowa i od tego Krakowa aż do rzeki Odry, prosto do miejsca, które nazywa się Alemure, a od tej Alemury aż do ziemi Milczan i od granicy Milczan prosto do Odry i stąd idąc wzdłuż rzeki Odry aż do rzeczonego państwa Schinesghe.


Źródło artykułu
Inna wersja tłumaczenia:
Takoż w innym tomie za papieża Jana XV czytamy, że Dagome sędzia i Ote senatorka i synowie ich Mieszko i Lambert, nie wiem z jakiego rodu ludzie, sądzę zaś, że byli Sardyńczykami, ponieważ są rządzeni przez czterech sędziów, świętemu Piotrowi nadali jedną ze społeczności w całości, która nazywa się Schinesghe, ze wszystkimi swymi przynależnościami w tych granicach jak się zaczyna od pierwszego boku wzdłuż morza granicą Prus aż do miejsca, które zwie się Ruś, i granicami Rusi rozciąga się aż do Krakowa i od tegoż Krakowa aż do rzeki Odry wprost do miejsca które zwie się Alemure, i od tejże Alemury aż do ziemi Mileze prosto do Odry, a stąd dążąc wzdłuż rzeki Odry aż do wyżej wymienionych obywateli Schinesghe.


Polska_960_-_992


Informacje oficjalne:
W tym dokumencie, spisanym po łacinie, Mieszko oddaje swoje państwo pod papieską opiekę. Motywy podjęcia tej decyzji nie są dokładnie znane z uwagi na skąpe źródła. Spośród wielu tez, najbardziej zasługującą na uwagę jest teoria czyniąca z Dagome iudex element walki o niezależność diecezji poznańskiej od arcybiskupstwa w Magdeburgu. Ślady walki o ten obszar kościelny widać choćby w kronice biskupa merseburskiego Thietmara. Pod datą 968 kronikarz ten zapisuje zależność poznańskiego Jordana od Magdeburga. Zapisek ten obfituje jednak w błędy merytoryczne i uznaje się go powszechnie za stronniczy. Identycznie, władzę Magdeburga nad Poznaniem chcieli utrzymywać tamtejsi hierarchowie kościelni, poprzez fałszowane dokumenty cesarskie. Inna, równie popularna teza, utrzymuje, że Dagome iudex stara się zabezpieczyć prawa do tronu dla synów Mieszka I, którzy zostali zrodzeni z Ody. Zagadkowe jest tu jednak odwołanie się do papieża – w tamtych czasach wpływy biskupów Rzymu na politykę Europy były znikome.

Moja interpretacja:
Aby zrozumieć o co tutaj chodzi trzeba wyjaśnić, że nie wszyscy Lechici są Polakami ale Polacy są częścią Imperium Lechitów. Ten dokument jest ewidentnie zmanipulowany. Pierwotnie mówił on o poddaniu władzy papieskiej terytorium którym władali Lechici a o które zaciekle walczyli Frankowie. Lechici chcąc się zabezpieczyć oddali to terytorium w opiekę papieżowi. Jednak ten dokument przestał być ważny po rozpadzie Państwa Franków ok roku 850 kiedy to Papieże Rzymscy utracili swoje wpływy na politykę. Najprawdopodobniej ten dokument powstał na długo (jakieś 200-300 lat wcześniej) przed rokiem 955 kiedy to rozegrała się jedna z największych bitew tamtego okresu – Bitwa na Polu Lechickim. Ta bitwa otworzyła drogę Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu do podboju Państw Słowiańskich. W tamtym okresie Niemcy z pomocą Czech utworzyli wasalne Państwo Polskie i stworzyli dynastię Piastowską (piastować urząd).

Co zostało zmienione:
1) Otóż Papież wymienia 4 władców i to wystarczyło aby pomylił to państwo z Sardynią (Sardos)? Kiepski argument. Być może ludzie ci wymienili nazwę – Sarno (nazwa ta wymieniona jest w „Historii Lechitów i Polaków” http://historiapolski.eu/kronika-lechitow-i-polakow-t962.html ) była to prawdopodobnie siedziba ich rodu we Włoszech http://en.wikipedia.org/wiki/Sarno
2) Nazwa Alemura oznacza Alemana (Alemania)
3) Nazwa Miltze oznacza Viltze czyli Wieletów
Po tych wszystkich korektach otrzymujemy taką oto mapkę:

Pozostaje jeszcze kwestia nazwy. Civitas – społeczność, mieszkańcy, obywatele. Schine_sghe – Szine_ar (Summer) – Babilon. Civitas Schinesghe – obywatele babilońscy albo oświeceni. Skąd się wzięła nazwa Babilon wyjaśnię później 🙂


2 komentarze do “Dagome iudex – Echo potężnego państwa Lechitów

 1. Niestety dokument pochodzi z czasów Mieszka II Lamberta.
  Pocżatek tekstu jest zniekształcony w wyniku błędnego kopiowania. Powinno być (kiepską łaciną) Dei Rome iudex…
  Czyli początek tekstu jest odwołaniem do adresatów i w tłumaczeniu na polski brzmiały: „Boski sędzio Rzymu (czytaj papieżu), Senatorowie jego (Rzymu) i synowie jego (Rzymu) – (Ja) Mieszko Lambert oddaję w hołdzie św. Piotrowi moje państwo.
  Jeśli chodzi o nazwy interpretacje moga być różne, niemniej transkrypcja nazwy „Schinesghe” wykazuje typowo niemieckie zniekształcenia nazw słowiańskich, czyli skryba, który to pisał, był z pochodzenia Niemcem na służbie Mieszka II Lamberta.
  Dlatego też Alemure to zapewne Ołomuniec (lub jakieś pasmo górskie Sudetach) a nie Allemagne (Niemcy), bowiem Niemiec nie popełniłby błędu w nazwie „Niemcy”.

  Lechowe Pole pochodzi od rzeki Lech, której nazwa wywodzi się z celtyckiego i oznacza „Kamienna / Kamienny potok” (por. Krom -lech, krąg kamieni).

  Polubienie

 2. Naukowcy ustalili ….. stek bzdur.
  Mają oczy i nie widzą, mają uszy i nie słyszą. Mają rozum i nie myślą.
  Tekst „…zaczyna od pierwszego boku wzdłuż morza [dalej] granicą Prus aż do miejsca…” – no to trzeba narysować ów pierwszy bok wzdłuż morza do Prusów. Zacznijcie od Gniezna i zobaczycie co wyjdzie – a zacznijcie od Szczecina. Rozumu trzeba używać … samodzielnie.
  I jeszcze jedno: Dagome – to staropruskie dago (w dialekcie pomezańskim) albo dagis (w dialekcie sambijskim) oznacza „lato” a Dago znaczy tylko matczyne „moje dziecko urodzone latem”. Czyli założyciel Polan był Prus (po matce) i Germanin (po ojcu) wszak miał DNA grupy R1b.
  I tyle Polacy – kundle pochodzenia prusko-germańskiego.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s