Noc Kupały – 20-22 czerwca. Słońcakres

Noc Kupały Noc Świetojańska Kwiat Paproci


20-22 czerwca: Noc Kupały (Słońcakres). Sobótka, Palinocka, Kupałnocka (w zależności od regionu). Pierwszy dzień lata. Święto obchodzone ku czci ognia, poświęcone Dadźbogowi. Zabawy w lasach i nad rzekami, skakanie przez ogień, puszczanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci. Łączenie się w pary, szczęśliwy czas poczynania dzieci. Święto Kupały, czyli Sobótki zostało później zawłaszczone przez chrześcijan jako noc świętego Jana… Powszechnie wierzono, że osoby czynnie uczestniczące w obrzędach i uroczystościach Kupalnej Nocy, przez cały rok będą żyły w dostatku i szczęściu.

W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupalną miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół których tańczono przy wtórze muzyki. Stare gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię i inne), by zapewnić płodność oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Advertisements

27 myśli nt. „Noc Kupały – 20-22 czerwca. Słońcakres

 1. Ta usilna słowiańska de-cywilizacja ma tylko jeden cel – promocję zwierzęcego traktowania się ludzi. Z faktycznymi zwyczajami słowiańskimi nie ma to dokładnie NIC wspólnego

  Lubię

  • „promocję zwierzęcego traktowania się ludzi” albo uświadomienie zacofanemu zdominowanemu przez kler społeczeństwu, że można się cieszyć z uprawiania seksu i nie jest to nic wstydliwego chyba że Pan woli w workach pokutnych z wyciętym otworem. Jako że jest Pan historykiem to doskonale wie o jakim okresie kato indoktrynacji i wynaturzania baranów wróć owieczek mówię.

   Lubię

  • O rusofob 🙂 jesteśmy Słowianami a nie Ruskimi, Czechami czy Polakami. Polska to całkiem „nowy” twór państwowy. Daleko mu do słowiańskiej cywilizacji zniszczonej nie tylko przez katolicyzm czyli judeo-rzymski system panujący nam bezwzględnie…. Czytać czytać, a nie pluć, zdobywać wiedzę i do prawdy dochodzić, ona daje wolność. Przecie to proste 🙂 po co żyć w tym zakłamaniu i spychać wszystko do podświadomości. Nieopłacalne. Żyjemy w Polsce i róbmy wszystko żeby żyło się nam Lechitą dobrze. Jesteśmy bardziej Lechitami niż Lachami, Polachami czy Polakami. Nasze dzieje sięgają tysiące, tysiące lat wcześnie. R1a coś mówi? Haplogrupy – współczesna nauka?

   Liked by 1 osoba

 2. Święto wymyślone przez starożytnych, w celu eksplozji demograficznej. Co nie zmienia faktu że osobiście chciała bym pobiegać nago po lesie, popływać w jeziorze, czy potańczyć przy ognisku.

  Lubię

  • Na szczęście to były czasy kiedy świąt się nie wymyślało, tylko się je po prostu obchodziło, bo były naturalne… Kobieta zachodząc w ciążę miała przed sobą czas obfitości, by wykarmić dziecko w łonie, i powić je na wiosnę, by zdążyło nabrać sił przez kolejną zimą… Nie mówiąc już o tym, że ciężkie prace w polu miała już za sobą, a najważniejszy III trymestr przypada na koniec zimy, kiedy siedzi bezpiecznie w domu i może przygotować wyprawkę…

   Lubię

 3. Strasznie się katole wściekają na tradycje Kupalonocki bo pomimo tysiącletniej okupacji tych ziem nie mogą wykorzenić tradycji świętowania letniego przesilenia. Inne jakoś udało im się wyeliminować tzn. przesilenie zimowe zastąpiono Bożym Narodzeniem, przesilenie wiosenne – Wielkanocą, a przesilenie jesienne zaniknęło chyba z powodów rozpoczęcia nauki w szkołach :-). Tak czy inaczej Noc Kupały warto świętować… 🙂

  Lubię

 4. Pingback: Midsummer Night – Juni 20-22. Słońcakres – komp13

 5. Jestem urodzony w Sobótce koło Wrocławia Noc Kupały lub Noc Świętojańska jak kto woli obchodzona jest odkąd pamiętam w Sobótce na polanie pod schroniskiem Wierzyca, pali się ogniska dziewczęta tańczą wokół ognia itd……Ale Ja już od lat nie jestem w Sobótce i nie wiem czy jest to dalej kultywowane, pewnie tak. Tęsknię za Sobótką ale tak bywa w życiu nie tam gdzie chcemy ale tam gdzie musimy – żyjemy. Z poważaniem Mariusz Zakrzewski. ….

  Lubię

 6. Od czasów starożytnych wszystkie narody świata świętowali koniec czerwca w szczytowym okresie letnim. Wersja rosyjskatego wypoczynku to Ivan Kupala. W nocy z 23 czerwca, wszyscy świętowali ten mistyczny rytuał – święto pełne aktów rytualnych, reguł i zakazów, piosenek, przyśpiewek i wszelkiego rodzaju wróżb, legend i wierzeń. Rytuał ten stał się dorocznym świętem przesilenia letniego, łącząc pogańskie i chrześcijańskie tradycje. Ivan Kupala dostał imię po chrzczie Rosji, kiedy to został zastąpiony przez Jana Chrzciciela , który ochrzcił Chrystusa i którego urodziny obchodzono w dniu 24 czerwca.

  Liked by 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s