Odkryli nowe Mykeny w Maszkowicach?!

Polskie-Mykeny


TAJEMNICA NA GÓRZE ZYNDRAMA. Przed archeologami jeszcze dużo pracy. XVI wiek przed Chrystusem – w tych czasach mogła prężnie działać osada w małopolskich Maszkowicach. Archeolodzy badają właśnie szczegółowo Górę Zyndrama. To właśnie tam miała znajdować się najstarsza warownia w tej części Europy! Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to odkrycie tak ważne jak dla świata Śródziemnomorskiego Mykeny.

Do tej pory twierdzono, że Góra Zyndrama powstała wyłącznie dzięki pracy rąk ludzkich na początku XX wieku. Faktycznie, została usypana, lecz najprawdopodobniej na… starożytnej osadzie! Archeolodzy pracujący od dłuższego czasu w Maszkowicach dokonali zaskakującego odkrycia – dokopali się do fragmentów murów obronnych czy elementów dawnej ceramiki.

Nie ma wątpliwości, że to ślady dawnej działalności ludzkiej i to datowanej na setki lat przed Chrystusem. Według archeologów w miejscu dzisiejszej Góry Zyndrama znajdowała się osada, w której mieszkało około 200 osób. Nie była to jednak historia jednego pokolenia. Ludzie żyli tam i rozmnażali się przez ok. 500 lat!

Co ciekawe, nie można stwierdzić, z jakiej cywilizacji wywodzą się dawni mieszkańcy Myszkowic, bowiem owa nie została przez historię nawet nazwana. Archeolodzy przypuszczają, że założyciele przywędrowali tam z terenów dzisiejszych Węgier. Aby potwierdzić wszystkie informacje przed odkrywcami jeszcze mnóstwo pracy. Wśród badaczy dominują naukowcy z krakowskiego UJ.


Źródło oryginalnego artykułu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s