Bransoleta z brązu sprzed ponad 3 tysięcy lat znaleziona w Przybysławicach w pow. sandomierskim

bransoleta-z-brazu


Mieszkaniec m. Przybysławice w gminie Klimontów, powiat sandomierski, pan Piotr Sobolewski znalazł i przekazał do Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Kielcach piękną ozdobę z epoki brązu. Bransoleta została znaleziona w Przybysławicach. Jest zdobiona bardzo intensywnie na całej powierzchni z wyjątkiem partii wewnętrznych ornamentem grup kresek i linii. Reprezentuje typ masywnej bransolety z końcami stopkowatymi, waży 845 gram. Najbliższe analogie ma w bransoletach ze skarbów w Wiśniowej na Podkarpaciu (tam wystąpiła prawie identyczna), Miechowicach, woj. kujawsko-pomorskie, Bartnikach, woj. dolnośląskie i Stawiszycach, woj. świętokrzyskie.

Ozdobę należy datować na starszy lub środkowy okres epoki brązu (między 1500 a 1100 r. p.n.e.) i łączyć ze społecznością kultury trzcinieckiej lub wczesnej kultury łużyckiej.

Jest to pierwsze tego typu znalezisko w regionie sandomierskim, pomijając skarb z Międzygórza odkryty jeszcze w połowie XIX wieku i skarb z Janika k. Ostrowca Świętokrzyskiego (tam jednak wystąpiły bransolety innych typów) oraz bransoletę ze spiralnymi tarczkami z Bidzin.

Gratulujemy znalazcy wyjątkowego odkrycia, a szczególnie przekazania zabytku do sandomierskiej Delegatury WUOZ, dzięki czemu wzbogaca on naszą wiedzę o regionie, który jeszcze do niedawna był postrzegany jako ubogi w znaleziska metalowe z epoki brązu.


Źródło artykułu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s