W scytyjskich grobach w Chinach odnaleziono krzaki marihuany

Groby Scytyjskie Słowiańskie w Chinach


Chińscy naukowcy ogłosili odkrycie nietypowego pochówku. Odkrycia dokonano w północno zachodniej części Chin w regionie Turfan. Unikalne znalezisko pomaga nam zrozumieć jak starożytne kultury euroazjatyckich stepów, używały w swych rytuałach i medycynie rośliny.

W artykule opublikowanym w magazynie Economic Botany chiński archeolog Hongen Jiang opisuje pochówek około 35 letniego mężczyzny o anatomicznych cechach rasy białej. Mężczyzna został złożony w grobie wyłożonym drewnem,  z trzcinową poduszką pod głową. Trzynaście krzaków marihuany o długości 1m zostało położone na klatce piersiowej zmarłego.

Badanie radiowęglowe zawartości grobu wskazują, że pochówek pochodzi sprzed 2800 lat. Odkrycie dodaje się do kolekcji dowodów na to, że użycie marihuany w starożytnych kulturach stepowych było bardzo popularne.

Odkryty grób jest jednym z 240 grobów odkrytych w Jiayi i kojarzony jest z kulturą Subeixi (inna nazwa to królestwo Gushi) lud ten zajmował rejon Turfan pomiędzy około 3000 a 2000 lat temu.

Fragmenty marihuany odkrywano wcześniej w grobach w tym rejonie, dziesięć lat temu odkryto w sąsiednim Yanghai grób zawierający 900 gram zmielonego suszu marihuany i nasion. Ty razem jednak naukowcy odkryli po raz pierwszy w historii całe krzaki marihuany i po raz pierwszy odnotowano przypadek użycia ich jako swego rodzaju całunu.


Źródło oryginalnego artykułumarihuana w Chinach


Poprzednie znaleziska marihuany w regionie Turfan składały się ze zmielonych roślin, to czyniło niemożliwym stwierdzenie czy rośliny były pochodzenia lokalnego czy zostały nabyte drogą wymiany handlowej w sąsiednich i dalszych regionach. Rośliny położono na ciele zmarłego płasko, co doprowadziło naukowców do konkluzji, że rośliny były świeże i zostały ścięte do pochówku.


Konopie sprzed tysięcy lat


Dodatkowo niemal wszystkie z 13 żeńskich kulek kwiatowych, obcięto przed włożeniem krzaków do grobu. Te, które pozostały na krzaku były prawie dojrzałe i zawierały w sobie niedojrzałe jeszcze nasiona. Sugeruje to, że roślina została ścięta a pochówek nastąpił późnym latem.

Na zakończenie warto powiedzieć kilka słów,  na temat kim byli ludzie tworzący kulturę Subeixi. Na podstawie archeologicznych znalezisk w postaci broni, wyposażenia dla koni, ubioru. Oraz cech anatomicznych, takich jak jasny kolor włosów i skóry stwierdzony na zmumifikowanych szczątkach,  można wnioskować, że byli ludem blisko spokrewnionym ze Scytami, wywodzącymi się kultury Andronowo (kolebka Arjów) rozwijającej się w epoce brązu na północ od Jeziora Aralskiego.

W sąsiedniej kotlinie Tarim odnaleziono zmumifikowane szczątki blondynów w tym szczątki kobiety nazwanej „piękność z Loulan”. W 11 z 12 odnalezionych mumii dominującym genem dziedziczonym po ojcu była haplogrupa  R1a1 zwana haplogrupą słowiańską, obecnie najbardziej rozpowszechnioną obecnie wśród Polaków i Serbów Łużyckich.


Słowianie w Chinach


Powyżej scytyjska „piękność z Loulan”


R1a Scytowie


Powyżej mumia mężczyzny odnalezionego w kotlinie Tarim razem z „pięknością z Loulan”


Źródło oryginalnego artykułu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s