Śmierć Swastyki

Swastyka


Mając do czynienia na co dzień z tematyką wiary innej niż katolicka, w dzisiejszych czasach, śmiem stwierdzić, iż mimo postępu techniki, dostępności do wielu informacji z książek, czy nawet Internetu, do których jeszcze nie dawno nie było dostępu, w dalszym ciągu bardzo mała ilość osób korzysta z tych współczesnych ‘dóbr’. A szkoda. Można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy i poszerzyć swoją wiedzę.

Temat symbolu o którym będę pisać, a dokładniej Swastyki, jest w dalszym ciągu dość kontrowersyjnym tematem wśród społeczeństw. Pierwszym widocznym problemem, który tyczy się jej bezpośrednio, jest całkowite odrzucanie od siebie innych informacji o Swastyce, niż ta, że jest symbolem nazistów i Hitlera, i wszystkiego co się z tym wiąże oraz skupia się na fanatyckim podchodzeniu do owego symbolu (jako symbol neonazizmu). Cóż, ludzie lubią przechodzić ze skrajności w skrajność.swastikabirds.jpg


Obecnie są również zachowane symbole z Grecji, Rzymu. Mam tutaj przykład pieczęci z Krety, datowanej na II tys. p.n.e.


TROCHĘ HISTORII

Zacznijmy wpierw od tego czym dokładnie jest Swastyka i jaka jest jej geneza? Bowiem nie sięga ona dopiero wieku XIX… Pierwotnie Swastyki używały wszelkie pierwotne cywilizacje, których wiara wiązała się bezpośrednio z kultywowaniem natury, przyrody i jej praw. Swastyka jest inaczej symbolem solarnym (symbol Słońca, ognia). Najstarsze znalezione symbole datowane są nawet na 7 000 lat p.n.e. Mowa tu o znalezisku Swastyki na glinianym odłamku, w północno-zachodniej Bułgarii, mieście Vratsa. Kolejnym, jeszcze starszym, jest datowany na 10 000 lat – w mieście Kijew znaleziono zrobiony z mamuciego kła figurkę ptaka, na którym widniały wzory dobrze znanego nam symbolu.


IMG_20180407_222121.jpg


Pomijając fakt, że kult słoneczny rozwijał się już u najstarszych znanych nam cywilizacji, czyli Inków, czy Azteków. Używany także przez Indian jako amulet ochronny. W kulturze Żydowskiej również miała swoje miejsce.


swastika-symbols.jpg


Widzimy więc, że czasom starożytnym obca Swastyka nie była. Ba, przetrwała ona do czasów współczesnych w niezmienionej formie i znaczeniu. Najbardziej obecna jest w Azji (hinduizm – symbol Ganapatiego; judaizmie (nie posiadam dostępnych źródeł); buddyzmie – symbol pełni, kompletności, jako również w Japonii oraz Korei i Chinach), odnosząc się do symbolu wszelkiego szczęścia, siły, harmonii.

Głównym, jako symbol użytkowy, jest Swastyka obecna u Słowian. Symbol zwany Kołowrotem, Swarzycą, Swargą, Swarożycą oraz Rękami Boga. Również znaczący szczęście, dobrobyt, pomyślność.

WSPÓŁCZEŚNIE?

Przechodząc z tematu długiego niczym rzeka, pochodzeniu i obecności Swastyki w różnych kulturach, przejdźmy do kwestii tego, jak w obecnych czasach ma się ten owiany niechlubną sławą symbol. Dodajmy, że tylko w krajach zachodnich (w Azji i krajach wschodu dalej jest powszechnie używany). Cała jego historia i istota została przeciwstawiona światu przez 12 letni okres używania owego symbolu przez Trzecią Rzeszę. Stał się on bardzo szybko utożsamiany wyłącznie z faszyzmem, neonazizmem i rasizmem. Przez to, wprowadza się zakazy używania Swastyki, powołując się na trudne doświadczenia wojenne i wszelkie z nią skojarzenia. Przez to sam symbol zatraca swe pierwotne znaczenie i zdobywa nowe, które wykorzystywane jest do używania symbolu w nowej, nazistowskiej formie. Paradoksalnie, mało kto wie, że w czasie wojny swastyka była używana przez Polaków i inne kraje ( w latach 1918-1944 była symbolem lotnictwa fińskiego, a w Polsce widniała na wielu odznakach, sztandarach, emblematach i godłach). Według mnie jest to nic innego jak światowa profanacja tak ważnego dla nas i naszej wiary, jako Słowian symbolu.

Dla mnie, jako Słowianki jest to temat przykry i uważam, ze cała sytuacja jest nieuczciwa. Dlaczego nie mogę używać symbolu swojej wiary, który ma dla mnie znaczenie, tylko dlatego, że Hitler zapożyczył Swastykę od innych kultur?

Oczywiście, należy naznaczyć, że Swastyka w pierwotnej formie nie jest tym samym, co symbol obrócony o 45*, z ramionami zagiętymi w prawo, długości równej ramionom krzyża, wpisany w biały krąg na karmazynowym tle – w tejże bowiem formie odnosi się bezpośrednio do symbolu Hitlera i nazizmu.

Problem pojawia się, gdy Swastyka sama w sobie staje się tylko i wyłącznie symbolem hitleryzmu i nazizmu, bo przecież nim nie jest. Dlatego tak bardzo ważna jest wiedza i świadomość o otaczającym nas świecie. Dlatego nie dajmy sobie wmówić tego, co prawdą nie jest, zamiast bezwiednie pochłaniać informacje, sami też chciejmy się czegoś więcej dowiedzieć. Miejmy odwagę powiedzieć, że wiemy więcej niż to, by chcą byśmy wiedzieli. Takiej postawy Wam życzę.

Sława!

Na koniec wstawiam jeszcze ciekawe przykłady Swastyki w przedwojennej i powojennej Polsce.


21181-1.jpg


21288-1.jpg


Tutaj widoczna odznaka 4 Pułku Strzelców Podhalańskich


Jest to korpusówka polskich strzelców podhalańskich, noszona była na kołnierzach kurtek mundurowych i płaszczy. Przed wojną motyw swastyki (po góralsku „swarga”) był dość rozpowszechniony w sztuce ludowej Podhala. Symbolizował on cztery ciupagi. Spotyka się także korpusówki i odznaki pułkowe (np. odznaka pułkowa 1 Pułku Strzelców Podhalańskich) na których swastyka składa się właśnie z czterech ciupag. Nawiasem mówiąc powszechność stosowania swastyki w sztuce zdobniczej Podhala była jednym z argumentów, którym Niemcy uzasadniali chęć utworzenia na Podhalu odrębnego państwa góralskiego tzw. Gorallenvolku.


21184-1.jpg


Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny – 1927 r.


21175-1.jpg


Tutaj ozdobna klamra od pasa


21174-1.jpg


Widoczne symbole z zestawionym godłem Polski. Źródła tego zdjęcia nie posiadam, ale wiem, że jest z okresu przed II wojną światową.


Źródło artykułu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s