Człowiek z Janisławic i życie mezolitycznych łowców


W wyniku archeologicznych badań, tym razem nazywanych przez samych archeologów śledztwem, zdecydowano o otwarciu nietypowej wystawy poświęconej mezolitycznemu łowcy z Janisławic.

6 listopada 2013 r. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie otworzy wystawę poświęconą odkrytemu przypadkiem w 1937 r. grobowi z Janisławic (woj. łódzkie), który przez lata był najstarszym pochówkiem znalezionym na terenie Polski.

Pracownicy PMA w informacji przesłanej serwisowi Archeowieści zapewniają, że „wystawa przeniesie zwiedzających do epoki kamienia, zwanej mezolitem, w celu rozwikłania zagadki Człowieka z Janisławic”. Pierwsze opracowanie naukowe o Człowieku z Janisławic powstało przeszło 70 lat temu. Możliwości badania zabytków i szczątków ludzkich były wówczas bardzo ograniczone i dlatego archeolodzy z PMA postanowili na nowo poddać wszystkie znaleziska szczegółowym analizom.

– Jest to najbardziej znane znalezisko mezolityczne z terenu Polski – powiedział Archeowieściom Witold Migal z PMA, współautor wystawy, który wraz z Katarzyną Barską z PMA przeprowadzili archeologiczne śledztwo, żeby lepiej poznać prehistorycznego łowcę sprzed 8000 lat.


JANISLAWICE_4598_I_Z6


Te przedmioty znaleziono przy prehistorycznym łowcy, który żył 7500 lat temu


_MG_9175


Archeolog eksperymentalny Piotr Dmochowski pokazuje jak w mezolicie robiono strzały


– Z pomocą specjalistów medycyny sądowej i genetyków szukaliśmy pochodzenia i przyczyny śmierci tego mężczyzny, a przy okazji odkryliśmy wiele intrygujących szczegółów z jego życia – opowiada Katarzyna Barska. Badacze ustalili jak wyglądał, na jakie cierpiał dolegliwości, jak wytwarzał swoje narzędzia, jak ich używał, jakie wiódł życie i jak wyglądało środowisko, w którym żył.

– To skrupulatne „dochodzenie” pozwoliło nam docenić inteligencję, która umożliwiła temu konkretnemu człowiekowi i jemu współczesnym adaptację i optymalną eksploatację nie zawsze przyjaznego środowiska. Pokazało także – co nie zawsze sobie uświadamiamy – że gdybyśmy zamienili nasze komputery na łuki, a wygodne domy na leśne szałasy, dystans między nami a Człowiekiem z Janisławic gwałtownie by zmalał. I w tym leśnym świecie to on byłby naszym przewodnikiem, nie odwrotnie – komentuje Wojciech Brzeziński, dyrektor PMA.


_MG_1725


Biżuteria Człowieka z Janisławic


Autorzy wystawy zapewniają, że całkowicie zmienili formułę prezentacji tego sensacyjnego znaleziska. Podczas wystawy „Człowiek z Janisławic” zwiedzający zobaczą filmy dokumentalne podsumowujące wyniki śledztwa, a także film animowany, który przybliża życie codzienne ludzi z tamtych czasów.

– Pomimo tego, że grób janisławicki został odkryty w 1937 r., dotychczas nie odnaleziono drugiego, choćby w części, równie bogatego znaleziska – zapewnia Barska.

– Podążając śladem mezolitycznego łowcy – odkryjemy, do czego służyły mu niezwykłe dziś narzędzia, jak żuchwa bobra, czy kolec z łopatki tura. Sprawdzimy także, jak konstruował on swoje strzały, wytwarzał noże i z kim był najbliżej spokrewniony – dodaje Migal.Film przybliżający życie w czasach łowcy z Janisławic będący częścią wystawy


Jak zapewniają archeolodzy z PMA wystawie towarzyszyć będzie szczególna muzyka, specjalnie skomponowana i odegrana na instrumentach znanych w prehistorycznych czasach, której autorem jest Maciej Rychły z Kwartetu Jorgi.

Więcej o Człowieku z Janisławic dowiecie się na wystawie w PMA oraz na uruchomionej dzisiaj stronie internetowej Prehistoryczny Łowca, która zawiera bardzo dużo filmów dokładniej relacjonujących prowadzone badania i pokazujących życie dawnych łowców.

Robert Wit Wyrostkiewicz


Źródło artykułu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s