Światłowiłt i Nica

Swiatowid-i-Nica


Któregoś niebyłego dnia, boć przecie dni ani nocy nie było, Światłowiłt-Światowid uczuł wielką pustkę w sobie i naokoło.

I stało się, że z owej pustki w jego czeluści wywiła się na byt Nica. Niektórzy prawią, że Nica wyszła prosto z czoła lub któregoś z czołnków (członów) Boga Bogów. Inni są pewni, że wychynęła z Pierwnicy, przybywszy ku niemu z niebytu jak czółno, co po długiej podróży na ciemnych falach chłodu przybija do słonecznego brzegu. Ci mówią, że jest jej (Niebyły) pierworodną córką.

A była Nica czarna jak noc, ślepa jak ćma, głucha jak pień, niema jak ciemność i nieobjęta niczym, jak ta czeluść, co ją na świat wydała.

Posadowiła się Nica u boku Światłowiłta w Pierwni. Dotykała się ostrożnie, próbując objąć własne kształty, i wzdychała, i czesała swe długie czarne włosy, co ścieliły się niebywałym welonem do jego stóp.

Niczym (nie) była okryta. Wspierała się na Nim i ocierała o Niego. Od ciągłego tarcia i parcia zrodziła się w Bogu Bogów (po)trzeba. Nie powstrzymał i naparł na Nią. Tak przyszło do gwałtownej żądzy. Światłowiłt zagłębił się we wątpia Nicy. I starli się, i zmieszali.


Polecane księgi o mitologi Słowian, Istów i Skołotów:
Księga Tura i Księga Ruty

2 komentarze do “Światłowiłt i Nica

 1. This is completely off topic but I was wondering if someone could answer these questions, I’m very curious because I’m Polish (can’t speak it sadly, I’m trying to learn) but I live in North America.

  1) How much Aryan admixture do modern day Slavs have on average?
  2) Are modern day Slavs Aryans, or are we descendants of them? I’m a little bit confused on that part.
  3) Are Germans Aryan as well? Do they have any connection to Ancient Aryans (R1b) ?
  4) Have Jews and Germans been falsifying Slavic history?

  thank you

  Polubienie

 2. 4) Have Jews and Germans been falsifying Slavic history? – yes. German are Slavic too with Celtic and Nords – „Germans” this is matrix- coctail d.n.a. Jews too.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s