Jakie zioła palili przodkowie?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Czwarta rzecz którą znali Słowianie to lulek. Palenie lulka, lulanie się lulkiem, lulkiem się znieczulanie, rozweselanie, wreszcie eutanazja lulkowa – to są wszystko rzeczy historyczne. Jak to się stało, że powszechnie dostępny dla wszystkich za darmo lulek został w Polsce niemal doszczętnie wytępiony?

Stało się to za sprawą gorzelnianego, wódczanego biznesu królewskiego i magnackiego, za sprawą udzielanych za ciężkie pieniądze licencji na rozpijanie chłopów wódką a także za sprawą tych co rujnowali polską szlachtę sprowadzając jej za fortunę Tokaj z dalekich Węgier. Dwa bratanki. I do bitki i do szklanki. Zastaw się a postaw się. Nie pal lulka co byle cham może go urwać z pola i ususzyć. Zapłać za beczkę wina tyle, ile trzy twoje wsie wypracowały przez rok. Pokaż, na co cię stać. Jak cię nie stać zarób na chłopach. Niech kupują wódkę od Żyda i każ sobie płacić działę, a za lulek batem lej.

Po konopce taki pomysł wyśmiejesz, ale po gorzale wyda ci się całkiem sensowny. O historii tragicznego związku Słowian z wódką kiedy indziej. Nie zawsze tak było ale nie na dziś ten temat.

Więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s