Miecze Europy – kucie wczesnośredniowiecznego miecza – dziwer, damascen


triglav2002 „Igor o Słowianach… i nie tylko”, więc owo „nie tylko” pozwala mi udostępnić Państwu filmik, który przygotowałem w 2011 roku w ramach wystawy „Miecze Europy”. Pokazaliśmy w nim, jak Marcin „Gas” Manikowski wykonuje i instruuje mnie jak wykuwa się dziwerowaną głownię wczesnośredniowieczną. Miecze tego rodzaju używane były w różnych krajach słowiańskich, więc pozostajemy w orbicie naszych zainteresowań. Sam filmik w języku polskim nie był udostępniany w internecie, a jedynie z angielskim lektorem na moim kanale.

W 2015 r. wydałem książkę o tym samym tytule „Miecze Europy”, niestety od dawna niedostępną: https://www.triglav.com.pl/oferta/tem…
Wydawnictwo Triglav http://www.triglav.com.pl Strona osobista
https://igorgorewicz.pl/

1 komentarz do “Miecze Europy – kucie wczesnośredniowiecznego miecza – dziwer, damascen

  1. Słowianie chyba używali szabli?Do dziś jest ona w użyciu podczas uroczystości jako broń polska, narodowa.Wielkie miecze były używane przez Wikingów i ludy zachodnioeuropejskie, germańskie. Rzymianie mieli krótkie miecze. Podobnie Grecy. Szable , zgięte miecze , były używane w Azji i Europie Wschodniej. . Słowianie są narodem pochodzącym ze Wschodu, Wschodni wojownicy nie mieli tak ciężkich, metalowych zbroi jak plemiona germańskie. Takie zbroje można było częściej przekłuć niż przeciąć.Na wschodzie posiadano zbroje lekkie, ze skóry, albo nie posiadano ich w ogóle. Szabla służy do cięcia, a nie do przekłuwania.Lekkie zbroje dawały się łatwo przecinać ruchem siecznym.Sarmaci używali też broni o nazwie tureckiej Yatragan(lub Yatagan) . Był to rodzaj szabli. Miecze przyszły do Polski z zachodu od Germanów, przede wszystkim od Krzyżaków. Podobnie tamtejsze ciężkie, metalowe zbroje. Zastąpiły lżejsze kolczugi.
    Wykuwanie broni białej jest pokazane w programie pt. Wykute w ogniu. Można się z tego programu wiele nauczyć.Dobieranie metalu, wytapianie, hartowanie, kucie , szlifowanie głowni, do której dokłada się rękojeść z różnych materiałów łączonych ze sobą pokazywane jest krok po kroku. Samurajskie zgięte miecze mają swoją długa tradycję. Wytwarzanie ich jest prawdziwym rytuałem. Stosuje się tam tajemnicze techniki, a miecz powstaje z metalu ze specjalnej kopalni.
    Stal damasceńska podobno jest nie do podrobienia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s