Słowiańska haplogrupa R1a i I2a-Dinaric/Slavic


Mapa przedstawia dominujące haplogrupy YDNA  w Europie. Haplogrupa dynarska to I2a-Dinaric / Slavic.  CTS1211, M458 i Z92 to słowiańskie haplogrupy R1a.

Wprowadzenie. Nowy artykuł o haplogrupie R1a –  haplogrupa YP256 Lechitów,   CTS1211 -największy subclad R1a-Z280    nie jest wschodni, L1029 zachodni to tzw. plemiona wschodniogermańskie.

Haplogrupa dynarska

Mówiąc o ludach tworzących etnos Słowian mamy na myśli dwie męskie formacje genetyczne YDNA:  haplogrupy R1a (indo-europejska, słowiańska) oraz I2-Dinaric (alternatywne nazwy I2-Slavic, I2a-Slavic; wg klasyfikacji ISOGG I2a1b; wg markerów SNP I-L621). Po drugiej  Łaby dominuje R1b (euroazjatycka; keltycka) oraz I1 (nordycka; północna). Zachodni badacze dostarczyli sporo danych o „swoich” haplogrupach. Po naszej stronie z kolei dominują badania rosyjskie. Mam na myśli głównie Prof. A. Kłosowa, a przy okazji budują swój etnos na bazie R1a zawłaszczając ją jako ruską, a nie słowiańską. Tak czy inaczej haplogrupa dynarska jest pomijana i niewiele jest dostępnych danych. W drzewie genetycznym portalu Eupedia mamy jedynie małą gałązkę, na tle rozbudowanych mniej licznych gałęzi” zachodnich”.Phylogenetic tree of haplogroup I2


Mogłoby z tego wynikać, że to nic nie znacząca mała populacja, a faktycznie to jest 24-ro milionowa męska populacja stanowiąca prawie 7% europejskich mężczyzn i 35% haplogrupy I (I1+I2), określanej jako proto-europejska  (proto-Europeans, staro-europejska) . Z kolei całkowita populacja haplogrupy I w krajach słowiańskich wynosi prawie 32 mln co stanowi 46% hg I. Hg Dynarska to druga w kolejności liczebnie haplogrupa po I1, z tym że to porównanie jest niesprawiedliwe, bowiem I1 nie jest tak jednolita jak dynarska pod wzgledem etnosu oraz należałoby porównywać haplogrupy (mutacje) z tego samego poziomu oraz okresu. W takim podejściu haplogrupa dynarska  jest absolutnym liderem i te geny odniosły ogromny sukces populacyjny, a dokładnie jednego założyciela rodu. Żył około 500 lat pne i ma obecnie 24 miliony męskich potomków. Nazwałem go Skyton a jego symboliczny wizerunek jest na pasku bocznym.Balkans map


Nazwa haplogrupy dynarskiej wynika z dużego jej udziału w krajach dynarskich jak Bośnia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra (30-55%), przy czym wśród bośniackich Chorwatów wynosi aż 70%. Niemniej nazwa ta jest symboliczna i nie oddaje rzeczywistości, ani jako miejsca rozwoju i powstania wczesnych mutacji, ani dużej liczebności tej populacji – w wymienionych krajach to około 3 mln (13% populacji haplogrupy dynarskiej). Wysoki udział tej haplogrupy w tym rejonie ma związek z migracją (wspólnie z R1a) z obszarów Europy Centralnej i Wschodniej, dość późnej, bo już po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Prawidłowa nazwa powinna być nie dynarska a słowiańska (I2-Slavic) i nie ma tu żadnego „naciągania”, bowiem 90% tej populacji to obecny etnos Słowian tworzony wspólnie z R1a od kilku tysięcy lat. Sama mutacja dynarska powstała w okresie, gdy w Europie zaczęli pojawiać się ze wschodu mężczyźni z hg R1a więc mogli współtworzyć etnos proto-słowiański.

Projekt Family Tree DNA i haplogrupa dynarska

Aby wykonać analizę populacji haplogrupy dynarskiej w krajach i regionach oraz niższych haplogrup, a potem wyciągnąć wnioski, potrzebne są dane. Jedyne ogólnie dostępne dane umożliwiające analizę statystyczna są na portalu familytreedna.com w projekcie I2a Y-Haplogroup – w listopadzie 2017 to 2500 członków (próbek statystycznych, choć właściwsze jest określenie „przypadkowych”). Jak na całkowitą populacje Europy (około 370 mln mężczyzn) to niewielka ilość próbek i w dodatku z tych 2500 próbek trzeba odjąć próbki dla haplogrupy I2a-Sardinian (974), I2a-Isles (470) oraz I2a-Disles (64). Pozostaje dla I2a-Din/Slavic około 900 próbek. Zatem mało, w dodatku część osób nie podała kraju zamieszkania. Zatem wyniki które podaje mogą być obarczone dużym błędem. Próbki te nie są rozłożone zgodnie z liczbą mieszkańców w poszczególnych krajach, dlatego dla każdego kraju zastosowałem odpowiedni wskaźnik przeliczeniowy jako liczbę mężczyzn przypadającą na jedna próbkę (np. Polska 11,5 tys./próbkę, Irlandia 100 osób/próbkę a na drugim biegunie Rumunia 200 tys./próbkę). Dla analizy oprócz krajów słowiańskich konieczne było dodanie kilku innych niesłowiańskich krajów z istotnym udziałem Ia2-Dinarc: Niemcy, Włochy, Austria, Albania, Grecja. Przykładowo umożliwiło to oszacowanie populacji haplogrupy autora tekstu – A2423. Aktualnie (grudzień 2017) znanych jest 8 osób z ta mutacją (Polska -2, Słowacja -2, Rosja-1, Ukraina-1, a 2 osoby nie podały kraju pochodzenia). Haplogrupa I liczy obecnie około 68 milionów, a populacje tej podgrupy A2423 szacuje na 275 tys. mężczyzn (zakres 150-400 tysięcy mężczyzn, czyli 0,25 – 1 % całej populacji I).

Wyniki zostaną omówione w kolejnych artykułach.

UWAGA!

Treść artykułów będzie modyfikowana w przypadku nowych informacji oraz na podstawie komentarzy. Założeniem dla tej strony jest aby treści w określonym temacie zebrać w jednym miejscu w odróżnieniu od tradycyjnych blogów. Opisy załączonych do artykułów obrazów są w języku angielskim, aby ułatwić ich odczytanie osobom spoza Polski.

Vayda (Dinaric haplogroup I2a1b2a1a1a1a2 or subclade I-A2423;  mtDNA H5A1A)
POST SCRIPTUM
Wajda (Vayda)

Wajda to nazwa pochodzenia węgierskiego oznaczająca przywódcę niekoniecznie wysokiego szczebla. Przyjęta została przez Wołochów i oznaczała po prosto … bacę. Nazwisko moich przodków sprzed 150 lat , region zamieszkania,  badania genetyczne potwierdzają, że haplogrupa  I-A2423  jest związana z osadnictwem Wołoskim w Polsce, Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Oczywiście nie znamy okresu, gdy ta haplogrupa dołączyła do tego etnosu, czy też była od początku. Moja haplogrupa mtDNA H5 także wspiera teorie Wołoską/Karpacką. Etnos Wołoski jest późny – ostatnie 1000 lat. Osadnictwo terenów górskich Karpat w Polsce trwało od tysięcy lat poczynając od kromańczyków. Szczególnie w Beskidach rozwijały się osady, rzemiosło, hutnictwo i ośrodki religijne (np. Mucharz). Nazwy wskazują także na osadnictwo Lachów np. Lachowice, Lachowy Groń. Tu prawdopodobnie mieszkali Wandalowie i Biali Chorwaci. Równie dobrze hg  I-A2423  można wiązać z właśnie z Wandalami i Białą Chorwacją.


http://blog.vayda.pl/

4 komentarze do “Słowiańska haplogrupa R1a i I2a-Dinaric/Slavic

 1. Wszystko to, jest ciekawe, ale w obecnej sytuacji na świecie , ginie jak światło latarki w blasku jupiterów. Mamy teraz walkę ludzkości przeciwko zniewoleniu jej przez nieludzkie twory, które dorwały się po trupach do władzy. Mamy piekło na planecie i naszedł czas by ludzie wszystkich narodów zjednoczyli się przeciwko walącej na nich z góry lawinie. Śmierć albo życie!

  Polubione przez 1 osoba

  • tak dokladnie w ad 18 wybudzil sie swarog i od tego czsu ida calkowite zmiany nawet z wykonaniem proroctw wyroczni i przepowiedni to czas czasu czasów. przebyte wojny galaktyczne kosmiczne i astralne. ida duze fale z centralnego slonca
   pozdrawiam swiadomosc swaroga

   Polubienie

 2. A teraz co ja o tym myślę, ja, nikt inny:
  Nigdzie nie uciekniesz.Cały świat jest teraz jednym obozem koncentracyjnym. Po to się zjednoczyło Europę, by wymieszać narody, bo ma być tylko jedno, posłuszne stado baranów, wyprane ze swojej narodowej tożsamości.Stado zdeprawowane, głupie, pozbawione edukacji.To pokolenie jeszcze się stawia, ale te następne..to już pójdą posłusznie w kieracie.
  Tak, to już wtedy się zaczęło, od Gierka.W Polsce jedzenia było pełno, ale zrobiono tak, że wyglądało, jakbyśmy żyli na jałowej pustyni. Puste sklepy, kartki na żywność. Gniew ludu, rewolucja, Kaczyńscy, Mazowieccy, Walęsowcy, Tuskmani, stanęli na czele i tak stoją na czele do dzisiaj. Widzicie jak to się robi? W konia się robi naiwne stada baranów.
  A ile milionów zebrała lewica Tuska podczas nalotu Czerwonych Okularów na stada baranów? Szczwany Okularnik, kupi coś za dwa miliony, a co z pozostałą częścią ? Sądzicie , że wszystko puści z dymem? To chyba z jakieś 15 milionów? Złoty Melon na pewno skorzysta. Dlatego wszyscy z opozycji przylepiali sobie te złotodajne serduszka, by zachęcać do obfitych wpłat. Kasy im potrzeba. Obrzydliwość , żerować na naiwnych. Kobiety pozostawione bez wyjścia chwyciły się tego co pod ręką. Wykorzystuje się ich tragedię do osiągnięcia celu.
  Tak się bije PO z PIS! Ludzie się łudzą, że to są odrębne, zwalczające się klany, ale to jest jeden miot, jedna srandemia, jedne scypionki, jedno kłamstwo, bałagan, i kagańce niewolnicze na twarzy. Pisiory wcale nie dbają o niedorozwinięte płody. Bynajmniej! A więc, o co w tej grze chodzi? Jak wygląda drugie dno? Pani Lempart chyba specjalnie, żeby zaszkodzić społeczeństwu, stara się być wyjątkowo wulgarna. Niemiecka Żydówka wie, o co tu chodzi. Chodzi tylko o władzę, a potem będzie to samo co z Pis- uarami. My to znamy. Obiecanki, a potem zimny prysznic.
  I na koniec, ostatnie przemyślenia. Może są błędne, a może prawdziwe:
  a może Pisi potrzebują tych, niezdatnych do życia dzieci, do pewnych eksperymentów medycznych ? Przecież chyba nikt nie wierzy w tę ich miłość bliźniego, i dbanie o chrzest chorych genetycznie potomków. Natomiast, zmuszanie kobiet do rodzenia, ma na celu powiększenie ilości dzieci, których rodziny nie będą w stanie wychować. Wtedy, jak wiemy, państwo takie dzieci rodzicom odbiera. Osierocone, bez rodziców szybko wychowa się je w nowym , niewolniczym duchu. Zaczipuje, by znać ich każdy ruch, a może i myśl.. Teraz sprawa kolejna. Będzie się sprawdzać, które rodziny mają takie chore dzieci. Wina za to spadnie na rodziców. Mężczyzn z tych rodzin, jako niezdatnych do zdrowego rozmnażania się, będzie się kastrować .Wyselekcjonuje się kilku mężczyzn o zdrowych plemnikach , resztę , jako zbędną podda się kastracji, i przerzuci do roboty. Na stado krów wystarczy jeden, jurny byk. Tak się pocznie państwo zdrowych, niegroźnych niewolników/ kastratów, zdrowych reproduktorów, pocznie się państwo bez rodzin, bo niewolnicy rodzin mieć nie powinni. Szkół nie będzie, natomiast rozwinie się religia dla niewolników, czyli chrześcijaństwo. Plany potworów pełzających po tej planecie są czytelne.Należy też wziąć pod uwagę krwawe masońskie rytuały, i pedofilię. Po Duża ilość dzieci niczyich jest im potrzebna do wielu celów. Wolność kobiet? Wolność mężczyzn? Gdzie ona jest? Historia? Ta, zostanie na trwale wymazana ze wszystkich ksiąg.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s