Wiedźmą być

Wiedźma Wiedma Wiedunka


Wydawać mogłoby się, że o wiedźmach wiemy wiele. Wiedźma, czarownica… stara, zła kobieta o bardzo pokracznej twarzy, rzucająca zaklęcia lub sporządzająca mikstury, za pomocą których może zrobić z człowiekiem (i nie tylko) wszystko czego zapragnie. To również nałożnica chrześcijańskiego Szatana, która spotyka się z nim na orgiach. W głównych atrybutach prawdziwej wiedźmy musi koniecznie znaleźć się miotła oraz czarny kot.

Wizja przedstawiona powyżej, jest tylko koktajlem dawnych ludowych wierzeń z chrześcijańskimi poglądami oraz współczesną popkulturą.

Wiedźmy niekoniecznie były brzydkimi staruchami, co więcej, nie musiały wcale być złe. U dawnych Słowian mogły spełniać bardzo ważne role społeczne, ale o tym już za chwilę…

Etymologia. Przyjęło się sądzić, że słowo wiedźma pochodzi od wiedzieć, co z kolei pochodzi od prasłowiańskiego czasownika vĕdĕti (wiedzieć, znać). Podejrzewa się również, że słowo to, sięgając głębiej, mogło wiązać się ze słowem widzieć, wieszczyć, a dopiero później wyewoluowało w wiedzieć.

Wspomina o tym Bruckner w swoim Słowniku etymologicznym języka Polskiego.
Słownik etymologiczny języka Polskiego, A. Bruckner


Wiedzy za mało, stanowczo za mało…

Artykuł ten powstawał z założeniem zbadania źródeł (kronik, opracowań naukowych itd.) pod kątem wiedźm oraz funkcji pełnionych przez nie w społeczeństwie słowiańskim.

Niestety, rezultat poszukiwań był praktycznie zerowy. Dlaczego?

Pierwsze procesy o czary w europejskim średniowieczu miały miejsce we Francji (XV wiek), następnie rozprzestrzeniły się do Niemiec, a stamtąd do Polski. Polowania na czarownice zakończyły się w okresie baroku (XVII wiek).

O czary oskarżano głównie kobiety, co było wskazywane nawet w sławetnym ,,Młocie na Czarownice”. W księdze tej opisano jak rozpoznawać czarownice oraz w jaki sposób z nimi walczyć. Jeżeli interesowaliście się tą tematyką, to zdajecie sobie sprawę, że jeśli doszło do oskarżenia (a wystarczyło słowo jednej osoby), zniesławioną kobietę poddawano próbom. Próby te w rezultacie mogły kończyć się dwojako – albo człowiek umierał i zostawał (na ogół bezwzględnie)  oczyszczony z zarzutów albo przeżywał, co często oznaczało jego winę. W obu przypadkach nierzadko historia kończyła się śmiercią oskarżonej osoby.

,,(…) gospodyni krowy dobrze się chowały, wiele mleka dawały, innym zaś mniej lub zupełnie dawać nie chciały, przez zazdrość lub przez niemożność wytłumaczenia przyczyn sądzono taką pracowitą, zapobiegliwą kobietę czarownicą…” [Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowotarskiej]

Ofiarą polowań mogła paść kobieta, której krowa dawała lepsze mleko i w większej ilości, niż zwierzęta z sąsiednich gospodarstw. Zaznaczę – wystarczyło słowo. A zastraszane społeczeństwo, nieraz dokładało własne ,,historyjki” oraz błędnie łączyło fakty lub wyciągało wnioski. W efekcie wiele kobiet zginęło w wyniku prześladowań. Co ciekawe, ofiarami polowań padali w dużych ilościach również mężczyźni (chociaż błędnie przyjęło się, że za czary karano tylko kobiety).


Ofiary inkwizycji


Wikipedia/ proces o czary


Spoglądając na statystyki, na pomrok chrześcijaństwa ścigającego obcujących z Szatanem, można łatwo dojść do wniosku, że wiele starych zapisków i kronik dotyczących wiedźm zostało zniszczonych, a do kultury przeniknęła przerażająca wizja złych, starych bab.

Kim mogły być, co mogły robić?


Wiedźma, N.M. Deutsch


W społeczeństwie słowiańskim wiedźma prawdopodobnie była zwykłą znachorką, zielarką lub nawet wieszczką. W kilku źródłach wspomina się, że to one pełniły rolę akuszerek oraz opatrywały rany wojowników.

Można przyjąć, że były ze względu na swoje umiejętności, poza panującym systemem. Ich cenna wiedza sprawiała, że niosły za sobą wielki szacunek ludzi oraz ich respekt. To w końcu one wiedziały, jakich ziół użyć, aby człowieka postawić na nogi, ale również z nich obalić.

,,Po nocach zachodziły do stajen, krowy poddajały, zioła szkodliwe zadając, by bydło chorowało lub zdychało a nadawać większą wartość sobie, by lud o nich miał większe rozumienie i odstraszyć ich tem samem…” [Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowotarskiej]

Niewykluczone, a wręcz wysoce prawdopodobne, że były to już starsze kobiety, których życiowe doświadczenie pozwalało na taką praktykę. Możemy tylko domyślać się (mając na uwadze współczesne znachorki), że wiedzę taką przekazywały z pokolenia na pokolenie, szkoląc swoje młode następczynie.

,, (…) po niektórych miejscach opisują czarownice jako już bardzo stare baby; a tem samem opadłe na sile, nie mogące pracować, pracą usilną coś zarobić; obdarte i wzroku dzikiego a ponurego, przeciwnie po innych miejscach są to gospodynie wprawdzie już w dużym lecie, brzydkie, ale dobrze się mające, bogate.” [Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowotarskiej]

Skoro niosły tyle dobrego, dlaczego chrześcijaństwo nie wykorzystało ich?

Przeanalizujmy sytuację: mamy wyszukaną wiedzę, która potrafi ratować ludzkie życie i całą wieś na głowie. Wiedźma musiała mieć charyzmę, aby tamtejszy lud nie zadeptał jej swoimi problemami. Prawdopodobnie to one i żercy byli osobami, które wznosiły bunty społeczne przeciwko nowym obyczajom.

Poza tym, dawniej, wszelaka wiedza mogła być przypisywana tylko osobom duchownym, ponieważ gwarantowało to “czystość” jej pochodzenia. Wiedza czarownic wykraczała poza ramy Kościoła, co jednoznacznie oznaczało obcowanie z Szatanem.

Jeżeli dołożyć do tego kult Welesa, który mógł być przedstawiany jako ,,rogaty pan” oraz jego opiekę sprawowaną nad wiedzą magiczną i strefą duchów – mamy proste wyjaśnienie, jak szybko można było zasiać niepewność na naszych terenach (pomijam tu Germanów) i zdegradować ludzi z przepiękną, wypracowaną przez lata wiedzą, do miana zdrajców Boga.

Zabobon o staniu się wiedźmą

Główną wersją, przyjmowaną za czasów popularności Młota na czarownice, jest ta, w której wiedźmą staje się kobieta (lub mężczyzna – czarodziejem) po podpisaniu cyrografu z Diabłem. Zaznaczyć tutaj należy, że w tamtych czasach, częściej używa się słowa ,,czarownica”, co jednoznacznie wskazuje na praktyki magiczne.

Czarownice miały w swoim kalendarzu wyjątkowy czas, a był to 13 grudnia. Podobno to wtedy spotykały się na swoje sabaty, wylatując na miotłach poprzez kominy domów.

,,Przed lotem nacierają się baby maścią sporządzoną z tłuszczu wytopionego z dziecka, z węża, jaszczurki, piórek wróblich i przepiórczych i żabiego skrzeku.” [Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowotarskiej]

Następnie leciały na swoje święte miejsca, jak chociażby Łysą Górę i tam oddawały się orgią z Szatanem. Spotkania takie zachowały się w literaturze jako schadzki lub sabaty.Łysa Góra ,   www. cykloserver.cz


Niewykluczone, że w szarym średniowiecznym świecie, w którym seks był traktowany jako obowiązek małżeński, który prowadzi tylko do spłodzenia potomka, kobiety szukały innych uciech i znajdowały je w magicznym kremie. Smarowidło to, prawdopodobnie wykonane z pokrzyku wilczej jagody oraz lulka czarnego, wcierane w intymne miejsca (które są mocno ukrwione), powodowało halucynacje oraz potoczny ,,odlot”.

Poniższy tekst opowiada o pewnym księdzu, który ogłosił, że czarownice nie istnieją, a jedna z kobiet, urażona tym stwierdzeniem, zaprosiła go do siebie, chcąc zaprezentować, jak unosi się w powietrzu i odlatuje do innego miejsca.

,,Duchowny zgodził się. Kobieta usadowiła się na dzierży i nasmarowała maścią. Wkrótce zapadła w sen i nieświadomie poczęła ruszać się, wyrzucać w górę ramiona, jak gdyby latała, była niespokojna i rzucała się jak w tańcu. Trwało to jakiś czas, po czym spadła z dzieży na ziemię. Po pewnym czasie poruszyła się, ocknęła i zawołała: ,,A zatem widziałeś, jak odlatuję i jak wracam!”. Ksiądz odpowiedział: ,,Widziałem, że nie ruszyłaś się z miejsca! Spałaś cały dzień na dzieży, aż wypadłaś na ziemię, gdzie leżałaś jakiś czas, zanim się nie obudziłaś. ””. [Emilie Laurent, Magica Sexualis]

Polana Hałeczkowa i inne miejsca sabatów

Wiedźmy były i są nadal, bardzo popularne u naszych polskich górali. Chyba nigdzie indziej nie są tak dobrze zachowane ludowe praktyki i zabobony związane z czarownicami, jak właśnie wśród tych społeczności.


Babia Góra


Polana Hałeczkowa podobno istniała na Babiej Górze, gdzie wiedźmy miewały też swoje loty 13 grudnia. Hał w języku bułgarskim oznacza ,,halny, silny wiatr” oraz smoka .

Wedle niektórych podań Diabeł na tej polanie miał wybudować jednemu z królów polskich zamek, który niestety runął. Prawdopodobnie dlatego najwyżej usytuowany wierzchołek Babiogórskiego Pasma nazwano Diablak.

,,Jest na Babiej Górze polana Hałeczkowa 500 szeroka a 200 morgów długa, pełno kwiatów i ziół rozlicznych, których do czarowania potrzebują: na tej Hałeczkowej zlatują się przed dwunastą godziną, rejwach i hałas wielki czynią, ucztują, biesiadują, tańczą, słowem wesele zupełne; tam to umowy, układy, zdają z swych spraw i czynów rachunek, niektóre czarownice w dzień schadzki ogólnej na polanę Hałeczkową, na parobkach w konie przeistoczonych wyjeżdżają, tę przemianę człowieka na konia robią za pomocą maści z ziół zebranych na tejże polanie.” [Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowotarskiej]

Bardzo zbliżone praktyki, od smarowania się maścią, poprzez wyloty kominami, mają się do spotkań na Łysej Górze. Również tutaj czarownice zbierały magiczne zioła i spotykały się na lubieżne schadzki. Trwały one aż do zapiania pierwszego koguta, który zwiastował koniec zabawy.

Niektóre podania mówią, że magiczne zioła zbierano w Noc Kupały, co wskazuje na wpływy słowiańskiej tradycji. Zgodnie z wierzeniami, to właśnie tej nocy zioła nabierają specjalnych właściwości, a wszelkie rytuały magiczne (szczególnie miłosne) przebiegają wyjątkowo pomyślnie.

Malleus Maleficarum

Postąpiłabym źle, gdybym nie napisała kilku zdań o Młocie na czarownice.Młot na czarownice to książka, a poprawniej należałoby nazwać go dokumentem, który zawiera informacje o tym, czym są czarownice, jakie zagrożenie stanowią, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób ukarać.

Został spisany przez dominikańskiego inkwizytora Heinricha Kramera oraz (prawdopodobnie) Jacoba Sprengera. Po raz pierwszy opublikowany w 1487 roku. Treść Młota poprzedza bulla papieża Innocentego VIII z 1484 r., która stanowiła podstawowy dokument na temat czarów w tamtych czasach.

Zapoznając się z treścią Malleus Maleficarum warto zwrócić uwagę nie tyle na kary, co na sposoby rozpoznawania kim jest wiedźma.

Wśród nich odnajdziemy:

– testowanie za pomocą rozgrzanego żelaza – jeżeli oskarżony ma poparzenia, to oznacza, że posiada konotacje z Szatanem, ponieważ, gdyby był ,,czysty” Bóg uchroniłby go przed nimi;

– wrzucanie związanego człowieka do wody – jeżeli oskarżony wypłynął, prawdopodobnie użył magicznych sztuczek.

Należy sobie zdać sprawę, że niezależnie od wyników rozpraw, na ogół ludzie oskarżeni ginęli w procesie weryfikacji ich winy (chociaż zdarzały się też uniewinnienia bez śmierci oskarżonego).

Próba ucieczki z więzienia, w oczekiwaniu na testy i wyrok prawdopodobnie nie rozwiązałaby sprawy, ponieważ oskarżonym o czary często golono głowy. Zatem kobieta bez włosów jednoznacznie wskazywana była palcami jako dawna oskarżona, co było społecznym piętnem.

Wiedźmy współcześnie

Współcześnie wiedźmami straszy się małe dzieci. To pozostałość wykorzeniania kultury słowiańskej poprzez ogień i miecz Chrześcijaństwa. To również niepewność związana z tym, co tajemnicze i potężne, bo takie niewątpliwie w oczach dawnych Słowian były wiedźmy i osoby duchowe.

Artykuł ten w wielu miejscach jest tylko luźnym rozważaniem nad istotą tematu. Nie chciałam skupiać się na samych zabobonach i wierzeniach wprowadzonych po chrzcie Polski, ponieważ byłyby to tylko powielane informacje szeroko dostępne w różnych źródłach (zachęcam do przejrzenia bibliografii artykułu).

Być może w tekstach rosyjskich są wzmianki na temat roli społecznej wiedźm u naszych przodków, niestety w obecnej chwili nie znam tego języka aby móc szukać dalej.


Dlatego w tym miejscu zwracam się do Was, jeżeli macie jakieś informacje, proszę piszcie na mojego maila: kulejanka@gmail.com lub odnajdzie mnie na Facebooku.

Z chęcią poszerzę ten artykuł o Waszą wiedzę.

Najciekawsze komentarze czytelników

Tak, jak wspominałam, artykuł ten jest ,,multimedialny”, dlatego tutaj  prezentuję najciekawsze, najbardziej wyczerpujące komentarze odnośnie tego artykułu:

,,Zauważam trzy problematyczne spojrzenia na postać czarownicy. Słowo czarownica to uproszczenie, semantyka dla ogólnego wytyczenia granicy między kodami kulturowymi. Na Dolnym Śląsku mamy teraz, a i onegdaj mieliśmy istny tygiel. Górale czadeccy, karaimi itd. Wyobraźcie sobie, że wychodząc z ewangelickiego kościoła, które to już na pierwszy rzut oka różnią się od katolickich swym owalnym lekko kształtem, wierni mijają korowód łużyckich Słowian. Wystarczy zwykły korowód włóczebny, wielkanocny i tworzy się atmosfera różnicy w obrzędowości i kulturze, który może być teraz dla nas punktem wyjścia. To szerszy temat. Różnice kulturowe były mocno widoczne podczas II WŚ, gdzie Niemcy uważali Słowian za rasę niższą na bazie takich różnic. Tu w rolę wchodziła niezrozumiała dla nich lekkość obrzędowego rytu, koloryt. Ryt słowiański był, no właśnie, przypominał to o czym się mówi względem sabatów, szczególnie korowody występujące po dziś dzień na wsiach. Wyobraźcie sobie minę pobożnego ewangelika patrzącego na Słowianina w swym niezrozumiałym kulturowo obrządku. Idąc dalej sądzę, że nie mamy opisu czarownicy słowiańskiej z prostej przyczyny. Sądom ówczesnym ulegał kod kulturowy, który był reprezentowany przez niewinnego człowieka. Słowiańska obrzędowość była nacechowana ogromną ilością niezrozumiałych praktyk. Tak naprawdę w rozumieniu problemu, który poruszam należy przyjąć, że większość z kobiet oddających się zwykłym praktykom obrzędowym na polu mieszania religii chrześcijańskiej i rytu ludowego mogłyby być utożsamiane z czarownicami. Każda z kobiet była poniekąd czarownicą osiągając odpowiedni wiek. Każda jak potrafiła haftować, tak potrafiła obrzędowo trzepać wigilijny obrus nasłuchując, z której strony szczekają psy. Z czasem kulturowe przedstawienie kobiety się zmieniało, oddalało w przestrzeń historii, a natywna forma, model słowiańskiej kobiety stawał się unikatowy. A na zachodzie? Problem walki z niezrozumiałą warstwą ludowej tradycji kontra nowatorska duchowość też był się miał jako i u nas, tyle, że wcześniej. Tyrol, słowo klucz dla podjęcia tematu ludowej, kulturowej spuścizny Europy. Wewnętrzne danej społeczności sprawy traktowania się magią ludową odłożyłbym na dalszy plan. Takie rozgraniczenie wydaje mi się stosowne. Czyli jedna rzecz to różnice kulturowe, a druga rzecz odmienna w swej roli, to narzucanie się komuś przy użyciu praktyk magicznych, jak zaplatanie pola u sąsiada itd. Pozostaje trzeci obraz czarownicy (czarodzieja), czyli kogoś, kto używa sobie do woli z Pismem Świętym wychodząc poza jego juryzdykcję i oficjeli. Przykładem mogą być Frankiści, którzy występowali na terenie Polski, Czech, Niemiec. Ci to znowuż heretycy żydowscy. Opisy czarownic często mieszają trzy formy jakie możemy zaobserwować względem samego pojęcia. Różnica kulturowa to raz. Zabiegi o ściśle nacechowanym charakterze wśród zamkniętej społeczności to dwa. A, trzy to herezja wobec chrześcijańskiego modelu, niejako obrócenie chrześcijańskich wartości. Czwarte w szeregu pojęcie z przyjemnością bym ominął, ale nie sposób. Może, tyle, że będę liczył do trzech i urywał… Czwarty model jest współczesny i cechuje się częstymi zmianami wizerunku na wiodącym portalu społecznościowym. Współczesna czarownica wabi potencjalne ofiary na selfie. Często jednak tajemniczość bijąca z zewnętrznego wizerunku, niekiedy pięknej postaci rozbija się o warstwę duchową, albo raczej jej brak. No i brak też często wszystkiego, czego chcielibyśmy od czarownicy oczekiwać, czyli mądrości przede wszystkim życiowej. Współczesna czarownica to wedle mojego rozumowania powinna być kobieta, która posłucha, doradzi, naprostuje zaczaruje, oczaruje, pomoże rozwiązać wewnętrzne problemy. To mądrość i doświadczenie życiowe. Kiedyś z tą mądrością życiową szła znajomość kodu kulturowego i umiejętne się tym kodem posługiwanie.” ~Adam Bass

I kolejny:

,,Tekst o wiedźmach mi się podoba. Dodam do niego też od siebie kilka moich przemyśleń.

1. Sam archetyp wiedźmy ma swoje korzenie najprawdopodobniej w pogaństwie, jest to zdemonizowany przez chrześcijaństwo przejaw pogańskiej kobiecej duchowości. Pustynna religia chrześcijaństwa nie znała takich praktyk jak kapłaństwo kobiet. Więc nie była w stanie tego jakoś zaadoptować-schrystianizować, chrześcijaństwo musiało się zatem do tych ludowych przejawów kobiecej duchowości odnieść z wrogością.

2. Same procesy czarownic nie miały miejsca o ile mi wiadomo we wczesnym średniowieczu, widzimy je dopiero w późnym średniowieczu i późniejszych epokach. Tzn przypada to na okres, gdzie wpływu katolickie zaczynają słabnąć i nosi znamiona reakcji ówczesnego establiszmentu na ten fakt. Także ruchy heretyckie typu Katarzy, Waldensi, Beginki i Begardzi, potem ruch Jana Husa i reformacja przypadają właśnie na te czasy. Wygląda to tak, jakby po okresie wzrostu chrześcijaństwa we wczesnym średniowieczu, w którym to było ono niekwestionowane zaczęły pojawiać się coraz popularniejsze wśród ludu wątpliwości co do katolicyzmu. Ówczesny establiszment jak to zwykle bywa w takich sytuacjach sięgnął po przymus i przemoc, aby zachować jakoś status quo. A uduchowionym wieśniaczkom oberwało się rykoszetem.

3. Widać wyraźne natężenie procesów w krajach protestanckich. Protestantyzm był świadomy elementów pogańskich w katolicyzmie i jako ruch dążył do ich zniszczenia. W efekcie protestantyzm był też mniej tolerancyjny dla czarownic. Poza tym protestanci mają tę swoją doktrynę opartą o wiarę jako centralną wartość – jako warunek konieczny i wystarczający, który gwarantuje zbawienie, więc byli bardziej skłonni do nawracania ludzi, nawet po ich trupach.” ~Bartłomiej Dejnega

Bibliografia

Dr Adam Fischer, Czarownice w Dolinie Nowatorskiej, Lwów 1927
Romuald Świerzbieński, Wiara Słowian z obrzędów, klechd, pieśni i guseł, kronik i mowy słowiańskiej wskrzeszona, Warszawa 1880
Aleksander Bruckner, Słownik etymologiczny języka Polskiego, Kraków 1927
Heinrich Krämer (Henricus Institoris) i Jacob Sprenger, Młot na czarownice, Kraków 1614
Emilie Laurent, Paul Nagour, Magica sexualis. Okultyzm i magia seksualna
Wikipedia, hasła: Czarownica, Wiedźma, Proces o czary”


Wiedźmą być

42 komentarze do “Wiedźmą być

 1. Jakżebym chciała być czarownicą…wiecie co bym zrobiła ze światem? Byłby PIĘKNY. Nie byłoby wojen!! Nauka sprawiłabym nam życie bez chorób i starości. Polecielibyśmy w daleki kosmos na poszukiwanie innych, lub nam podobnych, form życia. Zakładalibyśmy kolejne cywilizacje na dogodnych planetach,. Fikcja? Nie…efekt nauki i ochoty na czynienie rzeczy wspaniałych. Ale niestety, nie ma ani czarownic, ani czarnoksiężników, ani ginów, a nikt też ze świata zmarłych nie wtrąca się do świata żywych . Jesteśmy zdani na rzeczy racjonalnie wytłumaczone umysłem inteligentnym. i na żyjące na Ziemi bestie. Szkoda, że ten blog, jest tylko bezludną wyspą, bo ciekawe tematy są tu uruchamiane w przestrzeni elektronicznej. Szatan, …no właśnie.. gdzie nam do zdobywania szczytów, kiedy tkwimy po uszy w mrocznych mitologiach.

  Polubienie

 2. Pingback: Wiedźmą być | WIERNI POLSCE

 3. Takich oto komentatorów dopuszcza do głosu blog zwany – Wierni Polsce, wierni ojczyźnie. Regulamin
  Właścicielem wordpress.com jest ,,ZESPÓŁ” zlokalizowany w USA, w Kalifornii.
  Kultura wypowiedzi komentatora o imieniu jest do wglądu. Z takimi jak on/ona na pewno dokona się zjednoczenie, rozbitych i wciąż skłócanych przez wrogie siły, Słowian.
  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  kika22
  14 kwietnia 2021 o 6:04 AM
  TAAAAA, MOGĘ SOBIE WSADZIŚ W D… I WARA OD SAMO-WARA! Chi, chi, chi…
  JAK RUSKIE PIEROGI PARZYLI CZAJ Z PERSKICH KICIUSIÓW.
  SAMOWAR.
  ,,Samowar (ros. самовар) – urządzenie do przygotowywania herbaty, charakterystyczne szczególnie dla Rosji i Iranu…”
  ŻYDOWSKIE BAJECZKI I SAMOWARY.
  kika22
  13 kwietnia 2021 o 6:04 PM
  Scytka 7777777
  „Te Scyta” „Koczujący kozojebca” niczego nie ma zamiaru zmieniać nawet na tak „sympatyczny” rozkaz rodem z SS. Jesteś bardziej zawzięty i podły niż wszyscy ci, których wulgarnie i bez ogródek obrażasz.
  UPRZEDZAŁEM, ŻE ,,BĘDZIESZ W SZOKU PO TAKICH INFORMACJACH!”
  Rzeź polskich jeńców pod Batohem
  WSPÓŁCZESNE KOZIE SYNY.
  Wojska kozackie we współczesnej Rosji. „Jądro grupy bojowej Striełkowa”
  BYLI NA USŁUGACH SZWABSKICH CARÓW, TERAZ PADAJĄ NA KOLANA PRZED ,,CAREM” PUTLEREM!
  Wilcza sotnia i nahajki na mundialu. Kim są „przebierańcy Putina”?
  AUSTRIA TO NIE SZWABY, A UKRAIŃCY TO SŁOWIANIE, OT I GIMBAZOWE ROZUMOWANIE.
  Królestwo Galicji i Lodomerii

  Ukraińcy są w rzeczywistości Niemcami? Sekret ukraińskiej dywizji Waffen-SS
  Ukraińscy ochotnicy w SS
  PS. ZMIEŃ NICK PANIE SCYTA I SIĘ PRZEŚPIJ Z PROBLEMEM – JUTRO BĘDZIE TYLKO GORZEJ!
  Hej!

  kika22
  13 kwietnia 2021 o 2:45 PM
  Ad Scytka 7777777
  Nieszczęsna Ukraina. Nieszczęsna, słowiańska Ukraina.
  TE SCYTA, ZMIEŃ NICK, PNIEWAŻ ROBISZ OBCIACH LACHOM!
  JESTEŚ KOCZUJĄCYM KOZOJEBCĄ, ALBO PERSKIM KICIUSIEM?
  wikipedia.org/wiki/Scytowie
  POWIADASZ ,,UKRY” I ICH NIESZCZĘŚCIA, A MOŻE TO JEST KARA, ZA KRZYWDY WYRZĄDZONE LACHOM?
  ,,Ukry”: Wiele etnosów, jeden naród
  BĘDZIESZ W SZOKU PO TAKICH INFORMACJACH!
  Szokujące oświadczenie ONZ – państwa Ukraina nie ma i nigdy nie było!
  KOCZOWNICY, CZYLI SPECJALIŚCI OD KÓZ.
  KOZA—CY.
  BANDEROWCY I UPA, CZYLI SZWABY PODSZYWAJĄCE SIĘ POD FIKCYJNYCH ,,UKRÓW.”

  NIGDY NIE MIELI PROBLEMÓW JĘZYKOWYCH W RELACJACH Z WEHRMACHTEM, CZY Z SS.
  Głuchoniemcy (Walddeutsche): przeszłość i teraźniejszość zapomnianych społeczności lokalnych na Pogórzu Karpackim
  Hej!
  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

  Polubienie

 4. Słowianie! Jako Słowianka mam obowiązek stawać w obronie naszego imienia i naszej wolności .Jednak Słowianie to nie są potulne, zalęknione barany, które można bezkarnie kopać i poniewierać. Dążąc do pojednania i zjednoczenia Słowian za wszystkich państw, w obliczu planowanej od lat zagłady tkzw. bydła słowiańskiego, przez Rząd Światowy, będący wrogiem ludzkości, z taką oto uwagą się spotkałam;
  kika22 13 kwietnia 2021 o 2:45 PM
  Ad Scytka 7777777
  cyt: „Nieszczęsna Ukraina. Nieszczęsna, słowiańska Ukraina.//”

  TE SCYTA, ZMIEŃ NICK, PONIEWAŻ ROBISZ OBCIACH LACHOM!
  JESTEŚ KOCZUJĄCYM KOZOJEBCĄ, ALBO PERSKIM KICIUSIEM?
  KOCZOWNICY, CZYLI SPECJALIŚCI OD KÓZ.
  KOZA—CY.
  POWIADASZ ,,UKRY” I ICH NIESZCZĘŚCIA, A MOŻE TO JEST KARA, ZA KRZYWDY WYRZĄDZONE LACHOM?
  ,,Ukry”: Wiele etnosów, jeden naród
  kika22
  14 kwietnia 2021 o 6:04 AM
  TAAAAA, MOGĘ SOBIE WSADZIŚ W D… I WARA OD SAMO-WARA! Chi, chi, chi…
  JAK RUSKIE PIEROGI PARZYLI CZAJ Z PERSKICH KICIUSIÓW.
  SAMOWAR.
  ,,Samowar (ros. самовар) – urządzenie do przygotowywania herbaty, charakterystyczne szczególnie dla Rosji i Iranu…”

  kika22
  13 kwietnia 2021 o 6:04 PM
  Scytka 7777777
  cyt;„Te Scyta” „Koczujący kozojebca” niczego nie ma zamiaru zmieniać nawet na tak „sympatyczny” rozkaz rodem z SS. Jesteś bardziej zawzięty i podły niż wszyscy ci, których wulgarnie i bez ogródek obrażasz.”
  AUSTRIA TO NIE SZWABY, A UKRAIŃCY TO SŁOWIANIE, OT I GIMBAZOWE ROZUMOWANIE.
  PS. ZMIEŃ NICK PANIE SCYTA I SIĘ PRZEŚPIJ Z PROBLEMEM – JUTRO BĘDZIE TYLKO GORZEJ!
  Hej!

  TA, lub TEN, kika 22, rzuca niewybredne uwagi nie tylko pod moim(,bez rozróżniania płci)cyt; zmień nick panie Scyta/../ ale przede wszystkim pod adresem Słowian i Irańczyków , przyjaciół Polski. Jeszcze nie zahaczył o Sarmatów, ale to tylko kwestia czasu.
  Być może, blog pod nazwą – Wierni Polsce, wierni ojczyźnie – jest rzeczywiście blogiem słowiańskim, gdyż Polskę zbudowali Słowianie, jednakże gdzieś słychać, zupełnie nie polskie wykrzykniki „kika22”. Łatwo można je przetłumaczyć: my!! MY!! Rasa panów!! My, naród wybrany!! My, trzecia rzesza niemiecka! My, i nasza wiara w Trójcę Przenajświętszą, My , My wybrańcy Boga Jedynego, Prawdziwego…MY! My święty zakon Krzyżacki!My, Żydzi, synowie Izraela, Dawida, Abrahama, Izaaka, ….! MY, przyszliśmy do ziemi obiecanej nam przez Jehowę,naszego Pana. Pan obiecał nam całą ziemię, i my weźmiemy ją w posiadanie, a was, kozojebcy wyrzniemy mieczem, ogniem, i przekleństwem. Ziemia jest NASZA! MY!!
  Oraz wy!!! Kozojebcy!! Wy, polskie świnie! Polakom i psom wstęp wzbroniony! Wy Scytowie i koczujący kozojebcy! Wy, perskie kiciusie!! Wy! Goje, podarowani Żydom, goje, czyli zwierzęta pod ludzką postacią. Macie z kneblem na ustach pracować dla NAS!
  MY, was, słowiańskie bydło, pogonimy daleko na Sybir!! My was poróżnimy, skłócimy, napuścimy na siebie, aż się wzajemnie wyrzniecie, i nam miejsca ustąpicie!! Zamącimy tak, że nie będziecie mieć żadnych przyjaciół! Pozostaniecie sami na świecie, jak bezludna wyspa na oceanie!
  Rasistowskie, nacjonalistyczne , pełne nienawiści słowa pod adresem Słowian i Irańczyków.
  Bo tu już nie tylko chodzi o Ukraińskich Słowian ( których miliony wyrżnął Żyd Stalin ) tu kika22 wchodzi na teren Iranu. I dlatego uważam, że kika22 jest zakamuflowanym wrogiem Polski i jej przyjaciół.
  Według mnie i nie tylko, „ nie ma dymu bez ognia ” . Co należy dokładnie rozważyć.
  Sława Słowianom, odważnym i honorowym. Sława!

  Polubienie

  • Zważywszy na stosunek niektórych komentatorów do Słowian, tytuł bloga powinien brzmieć – Wierni Polin. Żyd nazywa Scytów koczownikami i kozojebcami, ale chyba nie zapomniał, jak jego ziomkowie, Żydzi, wałęsali się po pustyni śpiąc pod namiotami, pasąc barany i kozły i uprawiając z nimi zoofilię.Tak łażą do dzisiaj z kraju do kraju, siejąc zamęt i nienawiść. Dzięki „miłości” z kozami ,każdy Żyd jest podobny do kozła. Co gorsza, w młodym wieku łysieją, zachowując tylko obfitą, brudną koźlą brodę, jako oznakę religijności. Szukają sobie Słowian, jako worków do bicia, do kręcenia im w głowach, do skłócania z przyjaciółmi. Im wolno jest wszystko. Takie pseudo polskie blogi powinny być demaskowane.

   Polubienie

  • Pani Scytko dużo jest prawdy w tym co pani pisze na temat strony Wierni Polsce Wierni Ojczyźnie. Od dłuższego czasu zaprzestałem czytania tej strony gdy widzę, że ta strona nie przedstawia żadnej wartości merytorycznej. Ogólnie jest bardzo słaba. Mało tam interesujących wiadomości jak również nieprzyjemni i niemili ludzie są tam. W dodatku nie żałuje swojej decyzji po tym co przeczytałem na temat tego portalu we wpisach pani autorstwa. Mamy dużo lepsze strony warte czytania niekoniecznie te o których pani wspomniała.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Panie Mateuszu, jestem Scytka, ale używałam tego imienia w zastępstwie z powodu niedociągnieć Word Presa i Gravatara. Dopiero po moim liście z zapytaniem dlaczego wciąż mój avatar znika, on wreszcie się ukazał . Scytka jest moim imieniem w innym miejscu.
    Co do tego bloga, to nie miałam okazji przedstawić zdjęć jakie mi Kika 22 podesłał , oczywiście z dodatkiem niewybrednego tekstu. Nie pozwolę sobie pluć w twarz, więc odpowiedziałam jak powyżej.Faktycznie mamy dużo lepsze blogi, na przykład blog Mirona, lub Kronika Lechistanu i Polski Starożytnej. Są bardzo ciekawe, ale niewiele osób tam się udziela. A szkoda. Widzę, że nie tylko mnie ów blog Andrzeja rozczarował. Dziękuję za słowa wsparcia. Ten kika 22 jest podobno nie do ruszenia, i wielu osobom zaszedł za skórę. Nazwałam go błaznem na dworze króla.

    Polubienie

    • „Ten kika 22 jest podobno nie do ruszenia, i wielu osobom zaszedł za skórę. Nazwałam go błaznem na dworze króla”

     Lajla Ki serdecznie dziękuję za odpowiedz. Bardzo trafne określenie. Dodam, że to jest zwykły debil znudzony życiem. Twórczość jego polega na podawaniu 90% fejków w swoich wpisach. Ogólnie zwykły troll. Wszystko w jego życiu jest na nie. Nic nigdy nie pochwalił. Taki wieczny żydowski pesymista, który miesza tylko w głowach.

     Administrator tego portalu jest nie lepszy. Zwykły troll mający tysiące nicków. Na blogu Przemexa piszący od lat debilizmy. Organizujący jakieś konkursy na pały milicyjne na blogu przemexa.

     Ponadto używał nicków i trollował pod nickami między innymi Edward, podpułkownik, Emeryt WSW , sołtys i inne nicki. Gdy nie był adm trollował głównie WP. Gdy jesteś adm od kilku miesięcy wielu czytelników opuściło portal między innymi dr Głogoczowski, Dyl , nana, moja osoba i pani oraz inni z powodu wyzwisk i obrażania pod ich adresem.
     Też tego dziadostwa wariatów już nie czytam i pani też niech się trzyma od szaleńców z daleka w trosce o swoje zdrowie psychiczne.
     Serdecznie pozdrawiam. Jeżeli pisuje pani jeszcze na innych blogach proszę podać linki chętnie poczytam.
     Zdrowia życzę.

     Polubienie

 5. Święty Wit , chrześcijanin i katolicki męczennik, wierny Jezusowi, na pewno milczał, gdy ścinano nie katolickiego bałwana, Światowida. A tu okazuje się, że tego pogańskiego bałwana nie ścięto i nie spalono, tylko nazwano imieniem chrześcijańskiego świętego…? Czy nie zaszła tu jakaś pomyłka? Och, wy Niemcy…wasz chrześcijański ulubieniec Wit, na pewno by się na ten fakt oburzył, a wy jeszcze pląsacie w rytm jego tańca wokół słowiańskiego bałwana. Chcecie , żeby był wasz? On, i nie tylko?
  „Przynieśli nam deski
  Z gajów Trzygława
  I milczał Świętowit
  Gdy cięli je wpół”

  Polubienie

 6. My, czarownice wiemy jak zakręcić się wokół sprawy. Jesteśmy wierne naszej słowiańskiej braci. Tworzymy z nimi wspólnotę, my zielarki, czarodziejki leśne, szeptunki. Dbamy o dobry wizerunek naszej braci wyrastający z pradawnych korzeni. Palono, torturowano, wyniszczano,topiono nas , przyklejając łaty kochanek diabła, jakiego przecież sami wymyślili…oni, wrogowie wolnych przekonań, wrogowie cudzych wartości, historii, nasi wrogowie, oni, wielka czarna horda mająca w godle wizerunek śmierci w postaci krzyża. Siebie stawiają ponad wszystkich innych. Są bezkarni w mordowaniu, rabowaniu, gwałceniu. Wszystko, co czynią w imię swoich bożków, jest im dozwolone, a nawet nagrodzone ..w niebie i na ziemi.

  Polubienie

  • Wreszcie znalazłem ludzi podobnie myślących do mnie i w dodatku w jakiś sposób jakby zorganizowanych.
   Szczególnie ten komentarz mi się spodobał 🙂
   Pozdrawiam i zapraszam. Gdzie?
   Na „tajne forum” 🙂
   Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i będzie jako pierwsze 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 7. Pani Scytko dużo jest prawdy w tym co pani pisze na temat strony Wierni Polsce Wierni Ojczyźnie. Od dłuższego czasu zaprzestałem czytania tej strony gdy widzę, że ta strona nie przedstawia żadnej wartości merytorycznej. Ogólnie jest bardzo słaba. Mało tam interesujących wiadomości jak również nieprzyjemni i niemili ludzie są tam. W dodatku nie żałuje swojej decyzji po tym co przeczytałem na temat tego portalu we wpisach pani autorstwa. Mamy dużo lepsze strony warte czytania niekoniecznie te o których pani wspomniała.

  Polubienie

  • Przez przypadek. A potem zostałam zachęcona co można przeczytać wyżej. Szukam blogów polskich i ciągle okazuje się ,że Polska jest tylko w ich nazwie. Można przekonać się naocznie ,że kultura pewnych komentatorów tamtego boga przerasta wszelkie wyobrażenia.
   Administrator kazał mi się pojednać z tym panem Kiki22 dodając, że nie widzi nic obraźliwego w jego stosunku do mnie.

   Polubienie

 8. Mateusz pisze:
  24 kwietnia 2021 o 08:31
  „Ten kika 22 jest podobno nie do ruszenia, i wielu osobom zaszedł za skórę. Nazwałam go błaznem na dworze króla”

  Lajla Ki serdecznie dziękuję za odpowiedz. Bardzo trafne określenie. Dodam, że to jest zwykły debil znudzony życiem. Twórczość jego polega na podawaniu 90% fejków w swoich wpisach. Ogólnie zwykły troll. Wszystko w jego życiu jest na nie. Nic nigdy nie pochwalił. Taki wieczny żydowski pesymista, który miesza tylko w głowach.

  Administrator tego portalu jest nie lepszy. Zwykły troll mający tysiące nicków. Na blogu Przemexa piszący od lat debilizmy. Organizujący jakieś konkursy na pały milicyjne na blogu przemexa.

  Ponadto używał nicków i trollował pod nickami między innymi Edward, podpułkownik, Emeryt WSW , sołtys i inne nicki. Gdy nie był adm trollował głównie WP. Gdy jesteś adm od kilku miesięcy wielu czytelników opuściło portal między innymi dr Głogoczowski, Dyl , nana, moja osoba i pani oraz inni z powodu wyzwisk i obrażania pod ich adresem.
  Też tego dziadostwa wariatów już nie czytam i pani też niech się trzyma od szaleńców z daleka w trosce o swoje zdrowie psychiczne.
  Serdecznie pozdrawiam. Jeżeli pisuje pani jeszcze na innych blogach proszę podać linki chętnie poczytam.
  Zdrowia życzę.

  Polubienie

  • Panie Mateuszu,
   Doznajemy niemiłego rozczarowania, gdy kierując się tytułem bloga, przekonujemy się , że jest on niezgodny z proponowanymi wewnątrz treściami. Pomijam już osoby, które można zaliczyć do pozbawionych nie tylko hamulców w kontaktach z innymi komentatorami, ale i mającymi dodatkowo problemy natury psychicznej.Ale takich zgryźliwych wesołków jest duża ilość.Wszelkie próby nawiązania jakiejś nici porozumienia z nimi , to daremny wysiłek. Według powiedzenia : mądry głupiego nie przegada.
   To prawda, że są tacy, co zignorują takiego kuglarza, nie dając mu pożywki do dalszej egzystencji, a co jest najlepszym rozwiązaniem w sprawie.
   Natomiast wielu jest takich, którzy mają nadzieję, że głupka usadzą w miejscu. Niestety. Tak samo można usadzić spadającą lawinę kamieni.
   Atak wzbudza agresję u atakowanego, bez względu, kto tego ataku dokonuje. Ambicja każe chwycić za broń i poskromić agresora.Doprowadza to do bezsensownej potyczki zapędzającej walczących na manowce. Głupi bawi się, jak dziecko w piaskownicy, mądry, niestety, traci energię na próżno i w końcu dochodzi do wniosku, że faktycznie pierwsza opcja : zignorowanie głupich zaczepek,jest jedyną i słuszną drogą do pozbycia się problemu.
   Blogi obfitują w wiele niemiłych niespodzianek.Wystarczy się rozejrzeć. Nie raz już się sparzyłam i muszę po ostatnich doświadczeniach ochłonąć, chociaż bywały gorsze.Myślę, że temat czarownic, zakręcił ogniem w ognisku. Posypały się iskry. Administrator Wierni Polsce…na moją prośbę skasował moje komentarze, ale co ważne, zwrócił uwagę Kice 22, na jej niestosowne zachowanie. Zamiast zajmować się poważnymi treściami, błazen wypłasza mu komentatorów.Byli tam tacy,którzy starali się Kikę 22 nieco utemperować, ale inni zachowali obojętność, mimo, że są wyjątkowo gadatliwi. Niektórzy w ukryciu obserwują przebieg wydarzeń życząc ofierze szybkiego wykrwawienia się. Powodują nimi różne motywy np. zazdrość, niezgodne poglądy. Nie mogę nie wyrazić zdziwienia, że nawet „opolczyk”, z którym zakończył się mój kilkuletni kontakt, nieoczekiwanie przybył mi z odsieczą, dając błaznowi do zrozumienia, że błądzi, a atakowani mają prawo się bronić.
   Panie Mateuszu, miło było Pana poznać i wymienić poglądy dotyczące pewnych, ludzkich zachowań. Nie nalegam, ale gdyby Pan podał adres gdzie umieszcza Pan swoje komentarze, to i ja chętnie poczytam. I jeszcze raz ; nauczmy się ignorować chamstwo i głupotę, chociaż nie jest to łatwe do przełknięcia.
   Korzystamy z gościnności pana Mirona, więc może należałoby wspomnieć o czarownicach i „czarownicach”? Napisano tu o nich prawie wszystko, a może powinniśmy coś dodać? Czy rzeczywiście istnieją ludzie, zdolni do rzucania zaklęć? Z czymś takim chyba się kiedyś spotkałam.

   Polubienie

    • Pana i pańskich komentatorów już sprawdziłam i nie ma sensu tego dalej roztrząsać Spodobała mi się Pana reakcja na moją prośbę , a także reakcja opolczyka w stosunku do mojej osoby, za co podziękowałam.Jasne,że każdy ma prawo się bronić.Ale zapewniam Pana, że jako żer nie będę wam więcej służyć.
     Gratulacje z okazji poznania nowego komentatora, zostały przyjęte.Natomiast w podesłanych mi komentarzach wskazanej mi przez Pana osoby nie znalazłam.
     ps. nie naruszajmy więcej bloga pana Mirona tematami nie związanymi ze słowiańskością. To wyjątkowo cierpliwy człowiek.

     Polubienie

     • Przepraszam adm za wpis w nie w temacie, ale jest on do Scytki ważny.

      Pani Scytko proszę nie wierzyć temu pieniaczowi z WP. Szczeka na mnie z wiadomych względów bo dawno odsłoniłem prawdę co to za troll jest. Niech mu pani nie wierzy w jedno słowo. To troll internetowy przez kilka lat mający nicki : podpułkownik, Edward, emeryt WSW, i inne nicki. Jego robota jak pani pisała polega głównie na skłócaniu to hasbaryta, ale cwany.
      Dostał kilka miesięcy temu portal w administrowanie po starym adminie to w ciągu kilke miesięcy przegonił z portalu wielu wartościowych komentatorów między innymi Marka Głogoczowskiego, dyla , luka i wielu innych komentatorów. To mieszacz i kłamca i naprawdę dobry manipulator.
      Co do bloga mam ich kilka, ale tu linków nie podam bo mnie będzie ten typ trollował.
      Gdybym miał pani emaila wysłałbym linki. Wymyślę coś, aby pani linki do moich blogów dostała.

      PS.Co do czarwonic nie wiem o nich dużo pani Scytko. Głownie zajmuje się konfliktem w Palestynie między żydami, a Palestyńczykami w latach 1945 – 48 na podstawie polskiego czasopiśmiennictwa z tego okresu.
      Pozostańmy w kontakcie i proszę nie wierzyć temu typowi i jego przydupasom co o mnie piszą.

      Proszę zobaczyć co ten Kika22 pisze na mój temat i mnie obraża. Po prostu debil i za takie coś na tym syf blogu bije się mu brawo. Portal świrów.

      kika22 25 kwietnia 2021 o 2:51 AM
      Piotr No i co chcesz przez te swoje komentarze osiągnąć ( oba w koszu)?

      KUKURYKU MA ZAWSZE JEDEN NIEOSIĄGALNY CEL!

      https://pl.wiktionary.org/wiki/meritum

      Polubienie

      • Nie mam pojęcia jak mam Panu przekazać mojego e-maila. Przecież nie podam go tutaj. Co do pana Andrzeja, to sprawa została już zamknięta, za co może podziękować wieloletniemu koledze o wiadomym nam imieniu.
       Nie można dłużej nadużywać bloga pana Mirona, dlatego należy wycofać się stąd jak najszybciej.
       Ps. mojego e-maila może Pan uzyskać od pana „opolczyka”, jeśli zechce być tak uprzejmy. Jednakże to będzie sporym ryzykiem, gdyż od dwóch lat mój kontakt z tym blogiem został zakończony.
       Z idiotów typu Kika,( imię żeńskie,) można się tylko śmiać.To ich najbardziej irytuje, bo chcą ludzi gnębić i patrzeć jak płaczą.Jakiś Paweł podał nam tu swoje spostrzeżenia. Nie wiadomo gdzie to przypiąć. No i niech sobie szczebiocze.

       Polubienie

       • Przekaże pani tu emaila tutaj napiszę specjalnie założę jednorazowo konto aby założyć emaila. Nie będę go używał szerzej także niczym nie ryzykuje. Napiszę pani Scytko potem do mnie to wyślę pani linki do moich blogów. Pierwszy o konflikcie w Palestynie i drugi kończę o Annie German. Mam jeszcze trzeci o copywritingu, ale ten panią pewnie nie zainteresuje.

        Polubienie

    • Byku Andrzeju!! Natrętny, męczący człowieku! Nie mam ani czasu, ani ochoty na wertowanie twoich taśmowych wpisów i zastanawianie się ,który przez kogo został napisany , skoro imiona są wciąż zmieniane.To mnie nie interesuje!!!! -Niekumata, głupia, bezczelna….- no wreszcie maska musiała opaść , bo zrobiło się za gorąco.Jestem, na prawdę, bardzo ciekawa , kiedy ci się znudzi molestowanie innych? Czynisz to na okrągło razem ze swoim błaznem. Nie twoja sprawa z kim rozmawiam, z kim się zadaję, lub nie! NOS w SOS!

     Polubienie

     • Scytko droga nie przejmuj się internetowymi psycholami w internecie.Nie warto tracić zdrowia na psycholi. Proszę zobaczyć jak ten psychol panią obraża.

      Ooooooooo! Okazało się, że ta tak zwana Scytka jest wyjątkowo niekumata, bo mieć podane na talerzu i takie głupstwa do mnie bredzić. Naiwna lub wyjątkowo głupia, lub bezczelna i niech tak zostanie.
      Cytat:
      „Natomiast w podesłanych mi komentarzach wskazanej mi przez Pana osoby nie znalazłam.”
      koniec cytatu.

      https://wiernipolsce.wordpress.com/2021/04/23/wypalona-ziemia/#comment-191336

      Polubienie

 9. Przepraszam administratora portalu. Moje powyższe wpisy nie dotyczy portalu Słowianie Wiara Przyrodzenia. Nastąpiła pomyłka. Przepraszam również Lajla Ki.
  Paweł.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s