Chąśnicy, czyli piraci Bałtyku, pierwsi Wikingowie


Słowiańscy Wikingowie, Chąśnicy. Nieznane fakty o Sławianach.
Źródło filmu.

Niezwykła popularność serialu „Wikingowie” sprawiła, że wzrosło też zainteresowanie ich słowiańskim odpowiednikiem – chąśnikami. Znając już pochodzenie słów, możemy śmiało przejść do samych słowiańskich wikingów.

A jak sprawa wygląda z „chąśnikami”? Tutaj badacze są bardziej zgodni i jako wyjściową opcję podają słowo „chąśba”, które oznaczało „napad”, ewentualnie „rozbój”.

Okres, w którym chrześcijaństwo głosami swych księży i mieczami swych wojowników wzięło się do ostatecznej rozprawy ze skandynawskimi wikingami, był złotym czasem dla chąśników. Przyjmuje się, że praktycznie od końca X aż do połowy XII wieku, to oni królowali na Bałtyku. Do ich największych baz wypadowych zaliczano m. in. Kołobrzeg, Szczecin czy Wolin.

4 komentarze do “Chąśnicy, czyli piraci Bałtyku, pierwsi Wikingowie

 1. Szkoci – czyli Scytowie, obawiali się napaści Wikingów. Podobno w Szkocji, pierwszym gościem w Nowy Rok przynoszącym szczęście był mężczyzna, brunet.Blondyni i rudzi, to byli bandyci morza, czyli Wikingowie. Dlatego można wywnioskować chociażby na tej podstawie, że Słowianie są ludźmi o ciemnej karnacji. Germanów – Wikingów zwłaszcza Norwegów, charakteryzuje jasna karnacja i wyblakłe, rybie oczy. Ponieważ Wikingowie żyli z napaści na liczne kraje i rabunków,ponieważ dopuszczali się gwałtów, następowało wymieszanie się genów Słowian z Wikingami.

  Polubienie

 2. Wikingowie… brudne, zawszone, blade i rude, pozbawione sumienia plemiona z Norwegii, Danii, Szwecji, a potem z Islandii i Grenlandii uprawiające rzeź ludzi wszędzie tam, gdzie się pojawiali.Okrucieństwo ich nie miało sobie równych.
  Watykan ich „nawrócił” widząc w nich doskonałych bandytów, najemników, którzy za łupy i „życie wieczne” u boku Bozi żydowskiej, gotowi są zarąbać wszystko na swojej drodze. Rozpłynęli się po całym świecie, te Ludy Morza, szerząc śmierć i zniszczenie. Słowianie, trzymajcie się jak najdalej od tego miłego towarzystwa pobrudzonego ludzką krwią. Ich napaści sprawiły, że rozsieli swoje wraże geny po całym świecie.
  Jak ich nie poważam. Lubię harmonię, spokój, miłość do przyrody, serdeczność, i życzliwość wobec drugiej osoby. Ariowie to moja rodzina.

  Polubienie

 3. I , przepraszam, jacy „słowiańscy” Wikingowie? Jak już ktoś chce Słowian pohańbić, to tym porównaniem pohańbił ich!
  Gdzie Rzym , a gdzie Krym? Komuś śpieszy się do zrównania nas z tymi rzeźnikami z Północy Europy. Kompletny brak rozeznania w temacie.,

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s