Chąśnicy, czyli piraci Bałtyku


Słowiańscy Wikingowie, Chąśnicy. Nieznane fakty o Sławianach.
Źródło filmu.

Niezwykła popularność serialu „Wikingowie” sprawiła, że wzrosło też zainteresowanie ich słowiańskim odpowiednikiem – chąśnikami. Znając już pochodzenie słów, możemy śmiało przejść do samych słowiańskich wikingów.

A jak sprawa wygląda z „chąśnikami”? Tutaj badacze są bardziej zgodni i jako wyjściową opcję podają słowo „chąśba”, które oznaczało „napad”, ewentualnie „rozbój”.

Okres, w którym chrześcijaństwo głosami swych księży i mieczami swych wojowników wzięło się do ostatecznej rozprawy ze skandynawskimi wikingami, był złotym czasem dla chąśników. Przyjmuje się, że praktycznie od końca X aż do połowy XII wieku, to oni królowali na Bałtyku. Do ich największych baz wypadowych zaliczano m. in. Kołobrzeg, Szczecin czy Wolin.

2 komentarze do “Chąśnicy, czyli piraci Bałtyku

  1. Szkoci – czyli Scytowie, obawiali się napaści Wikingów. Podobno w Szkocji, pierwszym gościem w Nowy Rok przynoszącym szczęście był mężczyzna, brunet.Blondyni i rudzi, to byli bandyci morza, czyli Wikingowie. Dlatego można wywnioskować chociażby na tej podstawie, że Słowianie są ludźmi o ciemnej karnacji. Germanów – Wikingów zwłaszcza Norwegów, charakteryzuje jasna karnacja i wyblakłe, rybie oczy. Ponieważ Wikingowie żyli z napaści na liczne kraje i rabunków,ponieważ dopuszczali się gwałtów, następowało wymieszanie się genów Słowian z Wikingami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s