Kraboszki obrzęd Dziadów

kraboszki-dziady

Zapomnij o Halloween – udekoruj dom według słowiańskiej tradycji dziadów!

Przełom października i listopada to wyjątkowy czas, gdy nasze myśli kierujemy częściej niż zwykle w stronę zmarłych. Zapomnieliśmy już jak ważna w naszej kulturze była uroczystość dziadów, nieco zbyt łatwo dając się ponieść amerykańskim wpływom.

Jak kiedyś obchodzono dziady? Jak zdobiono domy? Które rytuały wiązały się z przybyciem duchów przodków?

Prasłowiańskie tradycje to nasze korzenie

W kulturze prasłowiańskiej słowo dziad miało dwa podstawowe znaczenia. W pierwszym określało starego człowieka, przeważnie najstarszego z rodu, który zajmował honorowe miejsce w rodzinie, także przodka. Wyrażenie używane było również jako tytuł grzecznościowy wobec starszych ludzi. Z języka starocerkiewno-słowiańskiego odczytuje się drugie znaczenie dziada. Był nim duch przodka, duch opiekuńczy domu.dziady

Dusze zmarłych wymagały morfizacji. Maski, nazywane kraboszkami były materialną obecnością duchów, fot. Slavic Poland/Słowiańska Polska, facebook: @SlavicPoland, https://slowianskapolska.blogspot.com.

W kulturze przedchrześcijańskiej niezwykle ważną rolę odgrywała wiara w życie pośmiertne: duchy i upiory, czemu towarzyszyły różnego rodzaju obrzędy i rytuały, często związane z naturą i jedzeniem. Życie Słowian podporządkowane było przyrodzie, naturalnemu cyklowi przemijania, zmianie pór roku i fazom księżyca. W kulturze słowiańskiej najważniejsze dni, niezwykle mistyczne, przepełnione magią i obłożone dziesiątkami nakazów czy zakazów, obchodzone były w równonoc wiosenną i jesienną oraz przesilenie zimowe i letnie.

Jesienne dziady, czyli kult zmarłych

Świętowane wiosną i jesienią dziady poświęcone były kultowi przodków. Wszystkie rytuały i obrzędy miały uczcić zmarłych i pomóc zbłąkanym duszom dotrzeć do Nawi, czyli krainy zmarłych, gdzie panował Nyja (WP: według innych przekazów Nyja była boginią aktu śmierci). Poprzez uroczystości w domu i na cmentarzu przy grobach składano prośby do duchów przodków o opiekę nad rodziną i domostwem albo też wyjednywano ich przychylność.

dziady

Uroczyste dziady, fot. Lesza Ślężyńska / http://www.RKP.org.pl, CC BY 3.0, Wikimedia Commons.

Dlaczego te dni były aż tak ważne? Sądzono bowiem, że w tym wyjątkowym czasie zaciera się granica między światem żywych i światem umarłych, a duchy i upiory mogą z łatwością przenikać między oboma sferami – ludzką i mistyczną. Jeszcze w XIX wieku dziady powszechnie odprawiano na wschodnich terytoriach Polski, tuż przy granicy z Białorusią czy Litwą, bo właśnie w tych krajach to święto ma swoje korzenie.

Każde świętowanie w tradycji prasłowiańskiej związane było z jedzeniem, więc i uroczystości na cześć duchów przodków nie mogły obyć się bez ofiarowania im pokarmu i napitku. Słowianie wierzyli, że dusze tych zmarłych, którzy odeszli nagle lub w tragicznych okolicznościach nie mogą spokojnie odejść do krainy umarłych i z zazdrością spoglądają na życie toczące się na ziemskim padole. W noc dziadów mogli im wskazać właściwą drogę i okazać należyty szacunek.

Obrzędy dziadów na drogach i cmentarzach

Duchom przodków należało zapewnić ciepło, jedzenie i picie. Ogień palono w różnych miejscach – na rozstaju dróg (by kierował do domu wędrujące duchy) i na cmentarzach. Żar palonego chrustu miał także dawać dziadom ciepło do ogrzania się. Równie ważne było nakarmienie dusz, by żadna nie opuściła świata żywych głodna i spragniona.

obiata-dziady

Obiata z okazji dziadów, fot. Lesza Ślężyńska/www.RKP.org.pl, CC BY 3.0, Wikimedia Commons.

Zgodnie z tradycją dziadów na grobach urządzano uczty, ofiarowując zmarłym przysmaki: miód, kaszę, jaja, miód, piwo, mleko i chleb. Świętowano w gronie rodzinnym, to, czego nie wypito wylewano na ziemię, a resztki jedzenia pozostawiano dla żebraków. Ofiary w postaci przysmaków składano nie tylko na grobach. Obiaty, nazywane także żertwą układano na stosach i w całości spalano. Uroczystości dziadów nie ograniczały się wyłącznie do świętowania na cmentarzach. Po wizycie przy grobie, świętowanie przenoszono do domów.

Jak wyglądały domy i jakie odprawiano w nich rytuały?

Dawniej wierzono, że po uroczystościach na cmentarzu dusze zmarłych odwiedzają swoje domy, dlatego należało pozostawić uchylone drzwi, furtkę czy okno. W ten sposób dusze mogły swobodnie wejść do środka. Zanim rodzina przystąpiła do wieczerzy po wizycie przy grobach, gospodyni wyglądała przez otwarte okno, a gospodarz trzy razy obchodził wokół dom, niosąc przed sobą chleb i wypowiadając odpowiednią formułę zapraszającą duchy przodków. Dlaczego chleb? Otóż jest on symbolicznie związany ze zmarłymi. Ziarna zbóż, podobnie jak ciała zmarłych, spoczywają bowiem w ziemi.

Palono martwym w łaźni, lano wodę na piec, wieszano ręczniki i płócienne okrycia; przy tej okazji sypano pośrodku izby popiół, zastawiano ciasta, mięso, mleko, jaja, masło, miód i piwo.1

Stół jako najważniejsze miejsce w domu

Dziady należało ugościć gorącym posiłkiem i najlepszymi przysmakami. Na stole nie mogło zabraknąć miodu, kaszy, chleba, mleka, jaj czy piwa. Część źródeł podaje, że na stołach ustawiano głowy barana, oddanego w ofierze duszom. Na śniadanie przygotowywano zwykle siedem potraw, a na obiad dziewięć: kapustę, kutię, mięso, krupnik na wieprzowinie, krupnik na baraninie, krupnik na kaszy, krupnik z pierogiem, jajecznicę i ser.

Dziady-stół

Srebrna moneta upamiętniająca dziady, fot. National Belarusian Bank, S.Zaskevich (Belarus), CC0, Wikimedia Commons.

Stół odgrywał bardzo ważną rolę, dlatego należało zadbać o jego wygląd i sute zastawienie. Ludy słowiańskie wierzyły w to, że dziady chowają się w blacie stołu, dlatego należało z szacunkiem i uwagą traktować ten symboliczny mebel. Zanim domownicy poszli spać, gospodyni układała na stole biały obrus i stawiała chleb, sól i nóż, by dziady nie odeszły głodne do zaświatów. Kawałki chleba pozostawiano także przy oknie.

Dziś można symbolicznie ustawić na stole małe miseczki z porcjami jedzenia spożywanego na kolację, albo po prostu na białej serwecie kawałki chleba. Obowiązkowym uzupełnieniem dekoracji powinny być świece. Pięknym elementem ozdobnym będą małe snopki lub po prostu delikatnie związane źdźbła zbóż lub traw.

Kraboszki i figury – dekoracje na święto dziadów

W różny sposób oddawano dziadom cześć, nie tylko tego wyjątkowego dnia. Niektóre źródła podają, że uroczystość dziadów odprawiano kilka razy w roku, ale te najważniejsze odbywały się wiosną i jesienią. Nie było jednej konkretnej daty – wszystko zależało od natury i faz księżyca. Choć kult zmarłych nie był uznawany przez kościół, z czasem władze kościelne zmuszone były przyjąć prasłowiański obrządek, ustanawiając 2 listopada Dniem Zadusznym.

kraboszka

Drewniana kraboszka – dzieło Bartosza Machury (więcej dzieł zobacz na profilu pobiedziskiego artysty), fot. Slavic Poland/Słowiańska Polska, facebook: @SlavicPoland, https://slowianskapolska.blogspot.com.

W domach dziadom poświęcano, poza stołem, najładniejszy kąt. W nim cienie dusz zasypiały. Obecność zmarłych objawiała się w drewnianych maskach czy rzeźbionych figurach, które były upostaciowieniem duchów przodków. Maski nazywane kraboszkami ustawiano w izbie, na cmentarzu bądź w miejscu uroczystości. Dziś miejsce masek i figur zajmują fotografie, często umieszczane na płycie grobu zmarłego.

kraboszka

Samodzielnie wykonane kraboszki, fot. Slavic Poland/Słowiańska Polska, facebook: @SlavicPoland, https://slowianskapolska.blogspot.com.

Kraboszki można wykonać samodzielnie, by uczcić pamięć przodków zgodnie z naszą tradycją, a jednocześnie inspirująco ozdobić wnętrze mieszkania. Te oryginalne wykonywane były w drewnie, ale symbolicznie można je wykonać z gliny, masy solnej lub papieru, zachęcając do tego najmłodszych. Dla dzieci będzie to z pewnością zaskakująca, ale jakże ciekawa alternatywa dla wycinanych dyń.

Co wolno, a czego nie wolno było robić w dziady?

W związku z wyjątkowym charakterem nocy dziadów i z szacunku dla zmarłych przodków obowiązywały różnego rodzaju nakazy i zakazy, związane przede wszystkim z domem i domowymi czynnościami. Nie wolno było wylewać brudnej wody przez próg domostwa, aby nie oblać wchodzących do środka dusz. Tego dnia nie należało też szyć i rąbać drewna, by nie zaprószyć duchom oczu. Gospodarze i domownicy mieli położyć się wcześniej spać, by pozwolić duszom spokojnie dokończyć jedzenie i picie.

dziady

Dziady, fot. PD, Wikimedia Commons.

Wierzono również, że dusze towarzyszą swojej rodzinie w czasie posiłku, dlatego z każdej potrawy odkładano po łyżce na osobny talerz dla zmarłych. Przed zjedzeniem kolejnej łyżki potrawy każdy domownik chwilę odczekiwał, dając możliwość najedzenia się do syta duszom. Jeśli podczas kolacji łyżka spadła pod stół, nikt z rodziny nie mógł jej podnieść, a jeśli już po nią sięgnął, to powinien był zostawić kawałek pieczywa. Łyżka oddana była symbolicznie duchom, więc cokolwiek się z nią działo, uznawano za czyny dziadów. Nie można więc było im przeszkadzać. Po wieczerzy dusze należało grzecznie pożegnać, by odeszły do zaświatów. Świecy nie zdmuchiwano, a gaszono na przykład łyżką.


1  Kolankiewicz Leszek, Dziady: teatr święta zmarłych, Gdańsk 1999, s. 302.


Zdjęcie tytułowe: Slavic Poland/Słowiańska Polska, facebook: @SlavicPoland, https://slowianskapolska.blogspot.com


Bibliografia:

Kolankiewicz Leszek, Dziady: teatr święta zmarłych, Gdańsk 1999.

Kuchowicz Zbigniew, Obyczaje staropolskie, Łódź 1975.

witryna internetowa Rodzimego Kościoła Polskiego – https://rkp.org.pl/swieta;

Co się jadło na Dziady? – https://bielarus.pl/co-sie-jadlo-na-dziady.html;

Etnografia Lubelszczyzny – cykl roczny w życiu wsi – listopad – http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/etnografia-lubelszczyzny-cykl-roczny-w-zyciu-wsi-listopad

28 komentarzy do “Kraboszki obrzęd Dziadów

 1. A co to jest cerkiew? Nie prawosławna świątynia? To tak, jak z tym przechrzczonym na katolickiego świętego,Świętego Wita, słowiańskiego boga Światowida. Nawet użyto samogłoski” O” w słowie – Światoooowid, na Świętoooowit.
  Halloween jest świętem celtyckim.Dla mnie jest okres przebierania się w celu dobrej zabawy,Dzieci dobrze się bawią. Ja lubię taki wieczorny nastrój magii, czarów ,wróżb.. Co komu do tego? Tymczasem,Watykan otworzył żelazną ,wielką mordę i ryczy – zakazuję!!! To szatańskie święto;…. itd…Watykanie największym demonem w historii wiata jesteś TY!!
  Nie jestem chrześcijanką i nie obowiązują mnie watykańskie zarządzenia, co mogę, a czego nie mogę robić, wyznawać, świętować . Jestem osoba wolną i niezależną. Jestem Amazonką,, czyli kobietą walczącą o swoje prawa.Nie wierzę w żadnego Żyda.
  Słowiańskie Dziady nie dały się pokonać. Sława!

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Co mam rozumieć przez ”rodzimy kościół polski”? Ja omijam kościoły i nie uważam je za ani za rodzime, ani polskie.Kościół to nazwa katolickiej chrześcijańskiej świątyni.Najpierw władze kościelne wymieszały słowiańskie zwyczaje ze swoimi, co widać na monecie białoruskiej, gdzie dwa typowo katolickie aniołki trzymają pieczę nad słowiańskim stołem, a potem stopniowo przejęły władzę całkowicie. Dziś słowiańskie zwyczaje, słowiańskie obrządki, zostały wytarte , starte w proch przez Watykan. Nad wszystkim , a przede wszystkim nad miastami, górują wielkie kościoły informując ; to nasz ślad, tu panujemy , tu jesteśmy, my, żydokatolicy. Tu odnieśliśmy zwycięstwo. I dzwonią…ochoczo dają znać…że są, że czekają na stado baranów które przybiegnie i wzbogaci skarbiec Watykanu. Nie da umrzeć swoim pasterzom.Jeden z powyższych obrazów jest naznaczony krzyżami, więc, to już nie jest typowo słowiański obrzęd, na drugim wędruje jakaś świetlista postać w towarzystwie białego barana. Baran to żydowski bożek, Jozue.To on jest tym niewinnym baranem, którego zabito, po to by nastąpiło rzekome zmartwychwstanie Jozuego…noc wielka…i wielki poniedziałek.I zbawienie świata.To obrazek wielkanocny, nie ilustruje on Dziadów.W to teraz Polacy wierzą.
  Dziś o zwyczajach Słowian czytamy w nielicznych przekazach historycznych, często zakłamywanych przez tkzw, Polaków, płynnie mówiących po polsku. Otacza nas inna rzeczywistość. Kto dba o zachowanie starej tradycji? Dziś, dla wielu, tradycją polską jest chrześcijaństwo.A Dziady, zeszły na dziady. Mało kto grosz im wrzuci do czapki, by do jutra przeżyły. Irlandczycy lepiej zadbali o swoje odwieczne zwyczaje. Ich Halloween, jaki by nie był unowocześniony, nie zatarły watykańskie obrzędy ani zakazy. Ten obrzęd wynikający z pouczającej legendy o złym Jacku O’Lantern, który po śmierci błąkał się w mroku bo nawet diabły nie chciały go przyjąć do piekła, dając mu tylko rzepę, żeby nieco mu ciemności rozjaśnić, został przez Stany Zjednoczone( przez Lincolna) uznany za święto narodowe. Triumf Irlandii pośród rasistowskich anglosasów i Żydów. Ja, w takie rzeczy, jak pojawiające się przy stole duchy, czy błąkające się dusze ze świecącymi rzepami nie wierzę.
  Halloween w niczym nie koliduje z Dziadami. Nie on mi przeszkadza, a chrześcijaństwo rozpychające się wszędzie łokciami. Szkoda, że Dziady nie zostały uznane ,a powinny być, przez Polskę, jako święto słowiańskie, państwowe.Tak dla zachowania tradycji. Ale każdy woli klęczeć przez wieczną dziewicą i wieczną panną, niż pielęgnować to, co ta dziewica zwaliła na ziemię i podeptała. Polska, jak żaden inny kraj jest zdominowana przez Watykan.

  Polubione przez 1 osoba

 3. markwro – dziękuję…
  Przyznaję, że za to swoje, „wolne myślenie” wiele razy zostałam zrównana z ziemią, obrzucona błotem, posłana do szpitala wariatów, zbanowana i wykopana z ich siedlisk z biletem – wstęp wzbroniony!, itp. Spotkało mnie to na blogach, które głoszą, że są słowiańskie i polskie, ale gdy się tak im przyjrzeć z bliska, to, niestety, ich nazwa nie ma nic wspólnego z tym, czym starają się przywabić czytelnika. Po zdemaskowaniu ich wpadają w gniew. Najpierw starają się przekonać, że czytelnik nie ma racji, że to ,co głoszą, jest świętą prawdą, gdy to nie pomaga zaczyna się popis wściekłości. Po latach pogoni za słowiańskością doszłam do wniosku, że próżno jej szukać w internecie. Blogi nazywające się „słowiańskimi” mają za zadanie wyprowadzić na manowce tych ,którzy szukają korzeni polskości. Cwaniacy antypolscy ubierają się w słowiańskie szaty, po to by w pewnym momencie zacząć je mieszać z szatami obcych, i przekonywać, że tak wygląda historia.Na koniec maska słowiańska spada i już wiemy, że daliśmy się wciągnąć w ich grę. Ale mądry Kapturek rozpozna Wilka w przebraniu Babci.
  Sława!

  Polubione przez 1 osoba

 4. Dziękuję, że Pan jest z nami. Nie pokonano nas przez wieki, to znak, że pokonać nas nie można, i to ich najbardziej boli.
  A po czym ich poznać? Nie posiadają sumienia, i chociaż innych nazywają pogardliwie bydłem lub podludźmi, sami najbardziej kwalifikują się do roli podludzi wyzutych z wszelkich przejawów ludzkiego humanitarnego zachowania w stosunku do innych i do siebie samego.Wywyższanie się jest bowiem, negatywną cechą. Bydło, natomiast , to niewinne zwierzęta. One przejawiają więcej odruchów przypisywanych empatycznym ludziom, niż ci wywyższający się ludzie. Oglądam filmiki jak to zwierzęta ratują zwierzęta z opresji, jak zwierzęta kochają swoich właścicieli. Pogardliwa nazwa bydło,czyli zrównywanie ludzi z tym gatunkiem zwierząt , nie jest więc, aż tak poniżająca jak tego życzą sobie pomysłodawcy.

  Polubienie

 5. Chcę poruszyć temat – Cywilizacja Łacińska.
  A cóż to jest za Cywilizacja, gdzie ona się pojawiła? Podobno jest to rarytas na wagę świata. Osiągnięcie bezkonkurencyjne…..ano, zobaczmy!
  „Łacińska” to przymiotnik od rzeczownika „łacina”. Łacina jest językiem stosowanym dziś jedynie w medycynie, prawie i kościele Watykańskim.
  Język łaciński panował w Starożytnym Rzymie, w okresie zwanym Antyk. Świat antyczny , który wiele nam darował na płaszczyźnie nauki, kultury, sztuki, został wraz ze Starożytnym Rzymem zniszczony przez rozrastającą się sektę chrześcijańską. Owa sekta siłą promowała swoją wielką religię, skleconą ze skradzionych religii całego ówczesnego świata.
  Owładnięci władzą chrześcijanie, po zburzeniu Rzymu, postanowili na jego gruzach rozgościć się i stworzyć własne Cesarstwo, spadkobiercę tamtego, ale o wiele lepszego Cesarstwa , w mniemaniu jego twórców. To nowe Cesarstwo miało za zadanie podbić cały świat, i ustanowić jedną religię. Watykańska mafia mądra nie była, ale za to potrafiła doskonale kraść. Przejęła ogromną ilość mądrości z Antyku nazywając je swoimi wartościami. Przejęła też język Starożytnego Rzymu, jakim była łacina.
  I tak powstało Cesarstwo Watykańskie, nazywane Stolicą Piotra Apostoła Chrystusowego.

  A teraz; co oferowała cywilizacja, zwaną „łacińską”, podbitym w okrutny sposób narodom Europy, Azji, Ameryki i Afryki? Co wartościowego, wniosła do świata średniowieczna, a potem Odrodzenia, i co wnosi do dzisiaj, owa , chwalona przez wielu współczesnych, cywilizacja? Co? Swoją mitologię? Zbawienie świata? Zbawienia jak nie było, tak nie ma, więc co wam zostało duszpastuchy? Kłamać, kłamać i jeszcze raz kłamać. Dzięki temu wy, jako pasożyty, nie parające się ciężką pracą, wciąż utrzymujecie się przy cycu swojego karmiciela. Ten was żywi i utrzymuje przez wieki, bo jak ci raz uwierzył , tak już mu to zostało, dzięki waszej pracy. To chyba duża sztuka utrzymywać żywiciela w ciągłej gotowości do klęczenia i bicia się w piersi.- moja , moja , moja wina,,,wielka wina… tylko moja…o Jezu, wybacz mi!!
  Chrześcijanie rozpoczęli swoje panowanie od niszczenia wszystkiego, co pachniało Antykiem, lub jakąkolwiek inną niż chrześcijańska, religią. Cały dorobek ludzkości był systematycznie spychany do grobu. Na nim stawiano kościoły. Antyczna rzeźba została sponiewierana, potłuczona.
  Nauka, wszelka nauka , jak twierdzili zagorzali chrześcijanie, pochodzi od DIABŁA . To stwierdzenie pociągało za sobą prześladowania naukowców, palenie naukowych ksiąg, spalenie cudu jakim była Biblioteka Aleksandryjska zawierająca prehistoryczne dokumenty naukowe, dzięki którym poznalibyśmy prawdziwą historię świata, Wszechświata, i ludzkości. Niestety…demon pojawił się z ogniem i spalił nasz ludzki dorobek. Cały majątek jaki zostawiono nam w testamencie.
  Na miejsce dzieł antycznych stawiano dzieła o tematyce chrześcijańskiej, malarstwo, rzeźbę, architekturę, i literaturę religijną ,bo tego należało się teraz uczyć. Stworzenie w siedem dni świata przez żydowskiego Jehowę, w porównaniu z obecnym, bardzo krótki wiek Ziemi, centralne miejsce Ziemi wobec pozostałych planet i słońca, kształt Ziemi, oczywiście płaski, i stworzenie człowieka z gliny ożywionej boskim tchnieniem. To była prawda historyczna plus Jezus, syn Boży.

  Natomiast inne dziedziny nauki i sztuki zostały zakazane. Było to czynione w myśl Biblii,. (Jehowa szaleniec, ulepiwszy ludzi zrównał ich ze zwierzętami. Ludzie jednak , mając boskie geny, wyłamali kraty głupoty i poznali, co jest dobre, a co złe. I to był ów pierworodny grzech, za jaki syn Jehowy poniósł śmierć na krzyżu. Baśń to bardzo ckliwa, łapiąca za serce..bo o to twórcom chodziło.). Zabroniono ludziom myć się , gdyż i to było grzechem. Zabroniono się leczyć, gdyż skoro Bóg chciał kogoś pokarać chorobą, to nie należało mu się przeciwstawiać. Prześladowano kobiety posądzane o czary…Kobiety, tak, czy inaczej były traktowane poniżej ich godności, spychane do roli męskich niewolnic, które zawsze i wszędzie musiały pokornie milczeć. To przecież Ewa, kobieta, doprowadziła ludzkość do zguby! Przez nią cierpiały wszystkie kobiety.Tak samo traktuje się je do dzisiaj, w dumnej Cywilizacji Łacińskiej, drwiącej sobie z wszelakiego postępu. U nich panuje wciąż, jakże owocne dla nich, ,średniowiecze, zakratowany postęp, ubóstwiane zacofanie wśród ludu, nazywanego ( o ironio!) barankami i owieczkami w stadzie Pana, Wielkiego Pasterza. Tę pasterską laskę to skradli egipskim faraonom.To oni trzymali przy piersi bicz i laskę pasterską. Egipt był dla chrześcijan prawdziwą żyłą złota. Brali z niej co się dało. Tak to w rzeczywistości wygląda, Cywilizacjo Łacińska, złodzieju numer jeden w historii świata.
  Ale, co wolno wojewodzie , to nie tobie smrodzie…nie mądrością Wschodu należy karmić żywiciela, żeby się za bardzo nie rozbrykał! Toteż, ta wysławiana Cywilizacja Łacińska emanowała zacofaniem , analfabetyzmem, brudem i ogólnie panującą wśród ludów zastraszonych, okłamywanych , wyzyskiwanych, klęczących przy modlitwie, ciemnotą . Brud i zacofanie przywabia szczury i wszelkie robactwo, a te z kolei przywlokły cywilizacji choroby w tym, dżumę.
  Faktycznie, Cywilizacja Łacińska, to wielkie osiągnięcie i duma przede wszystkim Europy. Progres zastąpiono regresem. Rządy od Prometeusza przejął jego głupi brat, mąż Pandory, Epimeteusz. Należy dodać, że Watykan ma swoje ponure lochy, które nie jedno widziały, ale nakazano im milczeć pod groźbą śmierci w ogniu. Bo tak się z grzeszników zdradzających sekrety wybrańców Trójcy Przenajświętszej, ( ach, cóż za przymiotnik!) wypędza diabła.
  Na marginesie dodam, że cud się jednak w tym zapleśniałym, porosłym pajęczyną brudzie i smrodzie pojawił, a był to przypływ nauki, kultury, sztuki, w tym architektonicznej, a także wiedzy medycznej ze świata Wschodu, stojącego w rozwoju miliony lat przed siedzącą w błocie, w puszczach, w brudnych barakach, i w ciężkich, ponurych, kamiennych zamczyskach, Europą. Ten cud przyszedł do zacofanej Europy z dalekiej Azji, Jedwabnym Szlakiem. Był jak świeży oddech.
  Cała dzisiejsza pogarda dla osiągnięć Wschodu i Bliskiego Wschodu, może być tylko wyrazem zazdrości i wypływającej z niej nienawiści. Rodziło to wojny krzyżowe, mające na celu zniszczenie dorobku tego wielkiego, cywilizowanego świata. Ludobójstwo, kłamstwo, zacofanie, choroby i grabieże przyświecały „wspaniałej” Cywilizacji Łacińskiej. Faktycznie, Europo, masz się czym chwalić, masz co głosić innym cywilizacjom, że oto my, nasza Łacińska Cywilizacja, to powód waszej zazdrości, nasza Cywilizacja jest naj,,, i nie ma sobie równej na świecie.
  A , tak, tylko na jakim polu?

  Polubienie

  • Pani Lajlo,Pani polski/słowiański patriotyzm, rozumowanie,znajomość tematyki,odporność na propagandę są wyjątkowe.Powinna Pani mieć swój blog.Tak bardzo chciałbym mieć kontakt z Panią żeby od czasu do czasu wymienić parę słów.Marek.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Panie Marku, ( piękne, rzymskie imię ) dziękuję …to dla mnie bardzo miłe słowa. Staram się przekazać coś zgodnego z prawdą ogólnie dziś znaną, chociaż przez wielu omijaną.Trzeba ją więc przypomnieć. Nie zagłębiam się w szczegóły ani nie prowadzę bibliografii.Czasami kogoś cytuję. Prosto i zrozumiale , w ten sposób najlepiej się trafia do czytelnika. Ale…jednym zdaniem nie sposób wyrazić wszystkiego, stąd wynikają, może zbyt obszerne, moje teksty.

  Nie chcę mieć swojego bloga. To dla mnie za dużo obowiązków. Pan Miron, Słowianin, jest bardzo gościnny. Można tu wymieniać swoje opinie. To dzięki komentarzom blok zaczyna żyć. Najbardziej interesuje mnie początek życia na Ziemi czyli około 4, 6 miliarda lat, oraz historia Układu Słonecznego. Bez podstaw, bez fundamentów , nie można zbudować domu. Znajomość czubka góry lodowej , to przecież nie wszystko. Dlatego nie mogę wypowiedzieć się na temat ludzkości. Skąd się wzięli? Są pewne przekazy, ale i tak temat ten wymaga bardzo szczegółowej analizy.
  Serdecznie pozdrawiam.

  Polubienie

 7. Zmarła młoda , 30 letnia kobieta, matka, córka , żona. Zmarła w szpitalu pod okiem lekarzy, bardzo wiernych przysiędze Hipokratesa.
  Dlaczego ta kobieta oddała życie w miejscu, gdzie powinno być jej ono uratowane? Bo ktoś, gdzieś zadecydował, że ona niewiele znaczy wobec trupa noszonego w łonie. I patrzyli i czekali… aż trup powali żywą matkę ..i powalił. Ustalono w Watykańskiej rzeźni wobec niewiast grzesznych od urodzenia, głupich i słabych, czarownic, że ich wolność prysła wraz z nowym polskim ładem i porządkiem. Mogą sobie krzyczeć , ich głos jest jak wołanie na puszczy. Nic nie znaczy. Milczeć, gotować, prać, sprzątać i rodzić…a jak nie ma co rodzić, to umierać za karę , że macica okazała się krnąbrna i niewolnika panu nie wydała na świat. A co najgorsze ,że niewolnik poszedł do piekła smażyć się w smole pod okiem diabłów, bo głowy mu wodą nie zlano, pieniędzy za ten obrządek nie pobrano i Watykan stracił dochód, a pedofil, w sutannie do ziemi, nie zajmie się czule nowym narybkiem. Nie wymodeluje go od góry do dołu. Nie ulepi człeka z gliny by tchnąć weń chrześcijańskiego ducha. Psia mać, niech weźmie takie babsztyle.

  Polubienie

 8. Polska wczoraj, Polska dziś… i co się zmienia? Nic. Wciąż ta sama głupota, pozwolenie wrogom by zasiadali na polskim tronie i rządzili Polską tak, by wreszcie przestała istnieć.No, i… przestaje. Nie każdy widzi drugie dno każdej sytuacji na arenie politycznej, a takie drugie dno ma miejsce. Jedno jest widoczne dla ciemnego ludu, , to kłamliwe, a to drugie , głęboko ukryte służy celom wroga.
  Sytuacja na granicy Polski z Białorusią…. ha ha ha,,, sprawa banalna, ale jakże rozdmuchana.Czemu służy wredna propaganda. Do czego to zmierza? Te całe przepychanki, ten stan wyjątkowy, zakaz wstępu mediom(?!)co już wzbudza wątpliwości, te wojska zmobilizowane przeciwko bezbronnym ludziom zapędzonym w pułapkę. ..co to wszystko ma znaczyć? Jakieś zasieki kolczaste? A co będzie jak pojawią się czołgi?
  Polsko, co z ciebie za kraj bezmyślny? Najemniku własnego okupanta! Wstydzie mój! Bezradny, głupi kraj, wierzący w żydowskie bożki,cuda niewidy, coraz głupszy i głupszy….i tak bez końca. Nie potrafisz powiedzieć wrogom – szach i mat! We wszystkim ciebie leją, jak chcą np. ten gazociąg idący z Moskwy do Berlina. Nord Stream 2.No i co? Zrobili Polskę w konia odwieczni przyjaciele?
  Popychają cię, Polsko, na lewo i prawo, jak chcą. I co zrobisz w swojej obronie? Nic. Wydają irracjonalne rozkazy, nie mieszczące się w głowie normalnego człowieka. Zamknąć polskie kopalnie, bo zatruwają powietrze, i świat obumiera(?!) , zabieramy wodę, zabieramy tlen……Ale nie przeszkadzają nikomu duże ilości funkcjonujących w najlepsze, kopalń niemieckich i czeskich.
  Obumarłe, niewykształcone płody zabijają matki , które je w sobie noszą. Ale prezydent Polski, który wydzierał się w USA – POLIN! Tu kraj gościnny, POLIN! Tu odpoczniesz! – Kto? No Żydzi, przecież nie Arabowie.Arabowie mają być wymordowani, podobnie jak Słowianie. Jedziemy na jednym wózku. Dla wszystkich innych narodów, poza Żydami, Polin,/Polska, to kraj niegościnny,a nawet wrogi.
  Prezydent POLIN, katolik, wierny Trójcy, Pisowi, i Rydzykowi, tłumaczy nam; nie tylko owa kobieta zmarła, ale także umarło dziecko, to też był człowiek( Prezydent zapomniał słowa – płód, oraz że życie matki jest tu ponad życie płodu);;;;;; bez komentarza.Nie liczy się tu też to, że inny człowiek, mała córeczka, to też człowiek , i on został półsierotą. Cierpienie małego dziecka się nie liczy w obliczu obumarłego płodu. Pytanie czy jakiś klecha nabiegł z wodą święconą by nie dopuścić by ów zmarły płód nie trafił do piekła? I ile ów rytuał kosztował? Nieszczęsna Polsko, takie jest twoje oblicze. Ale mamy 5 dla zwierząt. Gdyby tak zdechła suka z powodu takiego zdechłego płodu, wrzask byłby ogromny,a bezduszni weterynarze trafiliby do więzienia na dożywocie!!!
  A jeśli to wszystko, a przede wszystkim owe potyczki na granicy z Białorusią, ,jest odgórnie zaplanowane z władzami tamtego i jeszcze innych państw, łącznie z Unią Europejską? Zaplanowane i realizowane tak jak owa””epidemia””? Jeśli to zmierza do tego, by Polska ponownie stała się areną starcia wojsk Zachodu z wojskami Wschodu ? Co ich ludzie obchodzą i ich domniemania, że to Białoruś wojnę wywołała? I niech tak myślą. Jesteśmy dla Światowego Rządu gladiatorami. Oni wypróbują swoje siły na terytorium tego kraju, co jeszcze jakoś dycha, ale przecież nigdy nie był traktowany poważnie. Dlaczego? Bo tak sobie na to zasłużył. Nie wiem przeciwko komu Światowy Rząd tak wypróbowuje tę swoją broń, skoro władcy świata żyją w porozumieniu ze sobą ? Może przeciwko UFO?
  Niemcy i Żydzi niemieccy, aż się palą by zagarnąć to , co uważają za własne ziemie. A tu , niektórzy ( ha ha ha ha) liczą na wspomożenie wojsk niemieckich w sprawie emigrantów na granicy z Białorusią. No, tak, wprowadźcie tu wojska niemieckie, wy „polscy” rządzący. O niczym innym oni nie marzą, i śmieją się ,że naiwni Polacy sądzą, że tym razem mają sojuszników. Nasi ostatni sojusznicy zostali znieważeni przez „”polskie”” władze. Tak na marginesie , a w jakich kolorach jeżdżą po Warszawie, autobusy i tramwaje? Kim jest prezydent Warszawy? Kim jest bandyta o koźlim pysku, sowicie opłacany przez PIS i Watykan? KIM ON JEST? A czy ma pozwolenie na broń przeciwko Polakom ? Ma.
  A niby PO i PIS to coś skłóconego ze sobą?” Nie „w swoich kręgach,” tak” dla społeczeństwa. PO to partie niemieckie, PIS austriacko ( ściślej z Austro Węgier) chazarskie. Ale wszyscy zgodnie świętują Purim, Chanuki, i Boże Narodzenie.
  Może mniej będzie nas kosztować przepuścić tych emigrantów,, według mnie , niezbyt mądrych ludzi, przez naszą granice i zorientować się czego chcą. Chętnych do powrotu do ich kraju tam odesłać. To mniej będzie kosztować niż stawianie na granicy muru za miliardy.,(śmieszny pomysł) a który może zostać rozbity z jednej chwili przez współczesną broń.
  Niech chętni wracają do siebie i pouczą swoich rodaków, w co zostali wciągnięci przez Białoruś.I to może być szach i mat dla Białorusi.Rozejdzie się sprawa po kościach. Trwanie w tym grajdole, doprowadzi do strzelaniny, bo o to chyba chodzi rządzącym. A za nią przetoczą się jak kula śniegowa, dalsze wydarzenia.
  Nie chcemy wojny!! A chcą do tego doprowadzić niemiecko żydowskie siły rozciągnięte na Białoruś i Rosję. Nie zapominajmy o wojskach USA na naszym terenie. One czekają… można się domyślić , na co. Wszystko to jest wspierane przez żydoanglosasów z USA. Tam jest to gniazdo zła ziejące ogniem na cały świat. Niech naiwni nie sądzą, że oni tam za oceanem nic nie wiedzą, albo ,że nas wspierają. Oni tym rządzą.
  Ludzie , społeczeństwo polskie, słowiańskie, my nie mamy nikogo , kto by nas wspierał i z nami sympatyzował. Jesteśmy SAMI!
  Bici i kopani! Rozrywani, manipulowani ,okradani, okłamywani i mordowani. Ale to my sami sprowadziliśmy na siebie ten los. Jest to los odwiecznego naiwniaka i idioty, Ale nie jest to podżeganie do bycia bezdusznym, nieludzkim, pozbawionym sumienia człowiekiem.Potworem trzeba się urodzić, a to nie drzemie w słowiańskich genach. Znaczenie słowa „Mądry” nie jest równoznaczne ze znaczeniem słowa „Zły”.
  Zło żeruje na naiwnych, dlatego ich pokonuje. Brak sumienia zabije tego, kto to sumienie posiada. Sztuką jest mieć sumienie i pokonać nim te wszystkie wycwanione, podłe kreatury, które obecnie rządzą światem jednocześnie go niszcząc. I tu Mądrość powinna wkroczyć na arenę.
  Dlatego te podłe siły tak usilnie dążą do odcięcia ludzi od nauki, nazywając ją, zgodnie z głosem wielkiego DRANIA, rzeczą pochodzącą od diabła.Diabeł, zło wcielone, mitologiczna postać, służąca jako postrach na niegrzeczne dzieci i barany. Dlatego ciemnota jest mile widziana, zwłaszcza ta która klęczy przed baśniami uważając je za jedyną, objawioną prawdę.Jakże łatwo taką szarą zbiorową świadomością sterować. Jakże łatwo na niej jest żerować. I jak wszystko jest tu odkręcone w drugą stronę. Diabeł, zło straszliwe, nieludzkie, diabeł… szanowny Światowy Rządzie, tym Diabłem to właśnie jesteś TY! Nauka nie od ciebie pochodzi. Ty się jej boisz, Diable Światowy, dlatego jej zakazujesz.

  Polubione przez 1 osoba

 9. Dziś , 11, XI, 2021 , odbył się marsz ku uczczenia niepodległości Polski. I to w wielu miastach Polski. Nie wiem czy śmiać się czy płakać nad tym zbiorowym zjawiskiem. Wszystko to, co się wydarzyło w ostatnich latach w tym kraju ,poszło w niepamięć.Radość z powodu owej wolności, szczęście, duma , honor, ojczyzna, no i oczywiście rozpościerający się nad tym bóg Jehowa rozbrzmiewały z ulic, plakatów i internetu. Przewodził temu jakże zacny, ukochany, troskliwy rząd,duma narodowa, i przykład dla świata, oraz jego protegowany o wyrazie twarzy i charakterze, jaki przystoi jedynie strażnikowi niemieckiego obozu koncentracyjnego.Oczywiście zagorzały katolik, wierny Watykanowi , i chętny do strzelania bezbronnym w twarz, lub w plecy.Ktoś, kto bardzo lubi krzyczeć, haj, haj haj! A co się podoba Papie z Watykanu bo on też z rodu germańskiego pochodzi.( innym wstęp wzbroniony) I jak to się dziwnie dzieje po dwóch stronach stoją folksdojcze, hitler jugenty, zdrajcy Polski, zbrojni bojówkarze podobni do Ku Klux Klanu, stoją na przeciw siebie by się nawzajem zwalczać. I tego nie rozumiem? AAAA, no jasne! To dla mas ta, niby wojenka. A na boku – pokój i przyjaźń i cel wspólny – śmierć słowiańskiej Polsce.

  I znika covid, maski, odstępy…nie wymaga się covidowych paszportów …bracia rodacy, cieszcie się, rząd was wspiera w tym marszu, moi wy , patrioci! Wiecie ,co ustawiliśmy dla was z Łukaszenką ,Unią, USA i z Putinem ? Nie wiecie? … Po co wam ta wiedza jest potrzebna? Czubek góry lodowej, to wszystko co możecie zobaczyć…Ale nie cieszcie się wolni obywatele tego kraju, jutro igrzysk już nie będzie i na wolność trzeba będzie poczekać do przyszłego listopada.To sobie poskaczecie. A już jutro kagańce, szczepienia, inflacja, rodzenie trupich głów, pałki teleskopowe, i żarliwe modły do króla Polski Żyda Jezusa. ! On za was, matoły, na krzyżu zginął! Jasne?! Dziś, ładnie się spisaliście, nie ma jak to potulne, głupie barany idące na smyczy w niebyt , ale z radosną pieśnią na ustach. A cóż to był za histeryczny śpiew?! Oni na prawdę uwierzyli….

  Jaki ten naród jest jednak głupi! Jest tak głupi, że nie żal mi będzie gdy wreszcie zniknie, co faktycznie ma już miejsce. Ale ciemnota , której urządzono owe igrzyska,by urosły w dumę , szczęście i ziały patriotyzmem pod patronatem jakże zacnego duszpastucha kościoła katolickiego,
  (bo nie ma szans, żeby bez niego coś mogło się wydarzyć) Grzyba Jadalnego, owa ciemnota w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Wleczone portrety JP II jako patrioty świętego i patrona Polski,hasła rasistowskie, faszystowskie, miały za zadanie umocnić wiarę w Boga, Rząd, Policję i Wojsko. Teraz już pójdzie gładko, takie jest przypuszczenie.
  I to miał być marsz Polaków, na ulicach Polski, z okazji odzyskania niepodległości?
  Igrzyska urządzono huczne i dostatnie, a teraz szybko zbierze się owoce tego występu. Mikser wymiksował zawartość , wszystko się poplątało, każdy żyje w chaosie,nie odróżnia białego od czarnego… ale cieszy się , wiwatuje wśród blasku petard, białoczerwonych flag… Jedna strona niemiecko watykańsko austriacka i chazarska,, druga niemiecka , unijna, zachodnia, trzecia izraelska, czwarta Jusraelska, … a oni wszyscy to Mośki, Mośki, Mośki… 3/4 społeczeństwa w Polsce to Mośki ochrzczone i nieochrzczone.Niemieckie, austriackie, rosyjskie, węgierskie, watykańskie… jeden korzeń i jeden bóg, prawdziwy oraz bardzo miłosierny.Zostańcie z waszym bogiem, moje wy barany. Niech was wspiera…..oj oj, niech was wspiera…Nic tu po mnie! Straciłam cierpliwość i szacunek do was. Nie zasługujecie na nic, a już najmniej na wolność. Dla was flaków z siebie nie wypruję. Mam was gdzieś.Odcinam pępowinę, rozwiązuję to głupie plemię i puszczam je na upragnioną wolność.Smakujcie ją, kuźwa, smakujcie… nie ma jak to wolność…czujecie ją? No, pewnie! To zapach petard i przemówienie drogiego prezydenta, On zapewnia nas…o naszych sojuszach z wieloma wspaniałymi krajami. Te zapewnią nam bezpieczeństwo i wolność. Wystarczy pstryknąć z palca a barany beczą z uciechy, jak to barany. Nie wiedzą, że jutro pojadą do rzeźni.

  Polubione przez 1 osoba

  • I właśnie tak to jest z baranami, które nie wiedzą, że Polska utraciła suwerenność w 1927 roku, gdy żydostwo wlazło do parlamentu z Józkiem P. na czele i znów zaczęła się okupacja która trwa do dziś. A kontrolowane pochody, ze spuszczonymi głowami trwaja w najlepsze, niech chołota myśli że jest wolna, przynajmniej jeden dzień w roku.

   Polubione przez 1 osoba

 10. I cieszę się ,że Pan odpowiedział,zgodnie z tym co i ja myślę o tych zaplanowanych igrzyskach na jeden dzień, na jeden dzień radochy!
  Motyl żyje trzy dni, ćma podobnie, a barany żyją jednym dniem….i to im wystarcza. Czytałam pełne radości komentarze z okazji owego święta, i stąd natychmiastowa refleksja z mojej strony… i utrata nadziei, że coś się w tych polskich mózgach otworzy ponad to, co trwa w niezmienionym kształcie od wieków, do tej pory, i przejrzą na oczy, a histeria ustąpi i ujrzą wreszcie panującą rzeczywistość.
  Ile można wytrzymywać w tych kłamstwach rzucanych prosto w oczy? Ile można wytrzymać w jarzmie watykańskich baśni? Jak można ich nie przeczytać ze zrozumieniem i nie odrzucić jako wrogich ludzkości? Przecież pisane są językiem dla ciemnego tłumu, więc są aż nadto zrozumiałe. Ale nie…. nic się nie zmienia, Polska katastrofami stoi, cuda nie następują, ale wiara w „dobrego boga” jest niezachwiana od czasu kiedy batem została ona wdrożona w gołe tyłki kmiotów. Nie porzucą jej! Woleli porzucić swoje korzenie i teraz dogorywają na cudzej pustyni, pod plastikową palmą. Coś niesamowitego… jak można to tolerować!
  I patrzę na nich, i głową kiwam, cóż, z tego towaru nie da się już niczego uzyskać. Poginęły na przestrzeni wieków różne narodowości, plemiona, królestwa, to i to „królestwo boże” zginie. Ma do tego prostą drogę. Zapomnieli ,co było wczoraj, i zapomnieli, że po dniu dzisiejszym nastąpi dzień jutrzejszy. Ale zostali dziś tak sprytnie nakręceni , że jeszcze długo będą poruszać się jak lunatycy w mroku. Władcy tej krainy bez przyszłości, popchną lud ciemny w objęcia wojny, a ci z radością i wiarą w żydowskiego bożka, do niej przystąpią. Po tej wojnie już się nie podniesiemy.

  PS.Przed Józkiem P, był jeszcze Kazimir Wielki, był wielki obrońca Austrii zbawca przyszłych zaborców, ( bardzo wdzięcznych właśnie za to ocalenie, ) Janek Sobieski. był też zidiociały na punkcie Kataryny Wielkiej, jego wysokość Staś Poniatowski, Nie należy zapominać jak wielką rolę w sprzedawaniu Polski, odegrali ci, co zawsze stoją za plecami każdego Władcy, mianowicie przedstawiciele BOGA duszpasterze…zdrajcy oprawcy, inkwizytorzy, kłamcy, ludzie całkowicie pozbawieni wstydu, honoru i sumienia. … zło wcielone tego świata. I tych ludzi właśnie Polacy całują po rękach i czczą z obłędem fanatycznym w oczach. Dlatego z dniem dzisiejszym straciłam nadzieję na jakąkolwiek odnowę Polski Słowiańskiej. To już nie wróci.
  Nie wróci Starożytny Rzym., nie wróci Kartagina, nie wróci Babilon,Troja, Anatolia.. nie wróci też Polska.

  Polubione przez 1 osoba

 11. No , i…..? Polin świętuje z rozmachem na środku Warszawy, i w środku Warszawy ( nieszczęsna stolico Polski!) wraz z naczelnym rabinem Polin, wraz z sektą żydowską Chabad Lubawicz, święto światła chanuki. Są żydowskie śpiewy , przemówienia dotyczące historii owego święta oraz jakże im przyjaznej ,krainy obiecanej Żydom przez ich boga, gdzie mogą żyć jak pączki w maśle, krainy, zwanej przez pomyłkę Polska, podczas gdy jest to Polin.Uczestniczy w tym święcie dumny naród wybrany, jako przeciwstawny narodom odepchniętym od boskiej światłości i względów.Jest też prezydent Polin, czapkujący i wynoszący pod niebiosa cud zwany „goście nasłani przez boga narodom, które do tej pory czcili wymyślonych pogańskich bożków”. Ów prezydent bardzo był rad, że naród wybrany tak szybko uporał się z niszczeniem pogańskich bożków i ich czcicieli , zaprowadzając jedyną i prawdziwą religię ,której przewodzi miłosierny i wszechmogący bóg Jehowa. stwórca świata i człowieka czyli Żyda. Stał się cud!! Cud!! To słowo płynęło często z ust prezydenta.O tak… cud!
  Wszystko odbyło się oficjalnie, bez skrępowania, na oczach ludu uważającego się , wbrew życzeniu Jehowy, za gospodarza tej ziemi, mlekiem i miodem płynącej, pełnej sadów,lasów i łąk zielonych, ziemi zraszanej wodą z nieba, gdzie ziemia kryje żelazo, miedź, sól, złoto, węgiel i wody zdrowotne, gdzie wody morskie obfitują w ryby i złoty bursztyn.Jest się o co bić! Nic bardziej mylnego, goje, zwierzyno w ludzkiej skórze, !! Ty, jesteś z bożej łaski na tej ziemi (oczywiście, płaskiej) jako tylko niewolnik przeznaczony do pracy dla narodu wybranego. To, że naród wybrany prowadzi świat na krawędź przepaści, ów prezydent z rodu wybranego, nie wspomniał. Pewnie tego nie widzi.On, nigdy nic, poza swoimi braćmi, nie widzi.Noszą maski, ha ha ha , po co? Największa maska opadła, a pod nią ukazało się coś znacznie gorszego – twarz Żyda.( nie zdrajcy,bo swoich nie zdradził) To słowo kryje wszystko, czego należy się wystrzegać by cieszyć się dalszym życiem.
  Naród żydowski, o którym niektórzy mówią, że nie istnieje, a jedynie ich wiara nadaje im tę nazwę…( jak nazwać Cyganów wyznających tę samą religię i Stary Testament ? To też jest naród żydowski?) ten naród, dzięki naiwnym , ogłupionym Polakom dostał się na tron Polski i już oficjalnie mówi wszystkim poza Żydami, obywatelom Polski – nie ma was! Koniec waszych przyśpiewek ludowych, waszych obrzędów, tańców, waszego języka, i waszej tożsamości. Napiszemy historię tej ziemi po swojemu. tak jak napisaliśmy Biblię,w którą dzisiaj wszyscy Żydzi i nie Żydzi wierzą, nazywając ją słowem bożym. Tak samo będzie z napisaną przez nas historią tej ziemi, w której to my , Żydzi wyznawcy naszego Boga Ojca, naszego Jehowy, będziemy jej prawowitymi właścicielami.
  Kto nam zagrozi? Mamy złoto i pieniądze i opłacimy naszych najemników , by chronili naszych głów przed krnąbrnymi gojami.
  Będą sobie ryczeć i kwiczeć, będą mieć nadzieję na pokojowe rozegranie sprawy… ciemnota wierzy w coś takiego. Porośliśmy całą planetę jak chwast jadowity, którego nie sposób wyrwać z korzeniami. Wielbiciele ogrodów wiedzą, że jak chwastów z korzeniami nie wyrwiesz, to zawsze się od korzenia na nowo odrodzi. To taka hydra wielogłowa.Potrzeba nam greckiego herosa, księcia korynckiego, Bellerofona na Pegazie by nas uwolnił od tej straszliwej chimery. Ale… i przez Grecję przeszła szarańcza… zmiotła bogów Olimpu…Że też sobie na to pozwolili…….

  Polubienie

 12. Właśnie oglądam zgliszcza i ogromną ruinę w USA, w miejscach, przez które przetoczyły się straszliwe tornada. I patrzę na te zdjęcia z góry robione przez drony i nagle z czymś mi się te ruiny domów , drzew i ulic ze stanów Kentucky, Nebraska Arkansas, Missouri, skojarzyły…
  ach… to wygląda jak zrujnowane, zbombardowane miasta w Syrii i Iraku. Tak samo! Popioły i zgliszcza! Nie ma nic…tylko śmierć.
  Przystałam już wierzyć w sprawiedliwość Matki Natury… a jednak jest…No, gdzie się teraz podziejecie ofiary tej zagłady? Może was wypchną na granicę i będą patrzeć jak umieracie z głodu i zimna? Szkoda , że nie trafiło w gniazdo …ale i tam sprawiedliwość zawita.
  Ludzie wszystkich krajów zjednoczcie się…za wami idą wulkany, tornada , powodzie… zwyciężymy demona w ludzkiej skórze. Sława Słowianom! Dość bólu i łez!

  Polubione przez 1 osoba

  • Być może ludzie w strefie tornad nie powinni tam mieszkać.Te tragedie ciągle się powtarzają -ludzie giną tracą domy i dobytek a na tornada nie ma ciągle leku.Co do bombardowania Syrii/Iraku to jest to umyślne po to aby ‚wykurzyć’ ludy z tych krajów np. w kierunku Europy-Polski.Niestety Polska nie może ich przyjąć jako że od wieków jest krajem dumnie słowiańskim i takim ma być.Londyn,Paryż,Amsterdam ….. są w trakcie exterminacji ludów rodzimych przez element tam zesłany.Sława Słowianom!

   Polubienie

 13. markwo, czemu krzyczysz w imieniu Słowian? Nie decyduj, za Słowian kogo mają nakarmić i komu mają przyjść z pomocą. Oczywiście Watykan, (przechrzczone żydostwo i germanie), rad jest z twojego wpisu.Ta jadowita sekta , jest bezlitosna dla człowieka. Podobnie jak ty.

  Owe ludy rodzime, za którymi tak się wstawiasz, to światowi bandyci – anglosasi i germanie, w przedtem wikingowie, którzy napadali , mordowali i okupowali przez wieki inne narody, w tym Słowian, Indian, Afrykańczyków. Słowianie, ludy wywodzące się ze Wschodu i Bliskiego Wschodu, nie są bandytami i posiadają sumienie w przeciwieństwie do owych, w/w bandytów. „Element ” zesłany, to oczywiście „coś” przeciwne do „rasy panów ” i „narodu wybranego:” , prawda? Pogardę można żywić do agresorów, a nie do ich ofiar. Nie wywodzimy się z tych samych korzeni , MARKWO, Nie przywołuj Słowian, jako swoich rodaków, będąc rasistą i dyskryminatorem. Nie ja zsyłam tornada. , nie ja budzę z uśpienia wulkany i powodzie. Pragnę przypomnieć że Słowianie znajdowali schronienie w Syrii , Libanie , Turcji, Iranie i innych wschodnich krajach w czasach zaborów i wojen.
  Gardzę rasistami, dyskryminatorami, a nade wszystko tak zwaną” rasą panów” połączoną z „narodem wybranym” . Wcześniej czy później dadzą o sobie znać..ci „słowianie””. Londyn, Paryż , Amsterdam… to nie jest moje gniazdo, nie słowiańskie.Otrzyj łzy, Hameryka jeszcze dyszy, jeszcze produkuje broń biologiczną i ostrą przeciwko innym narodom.

  Pomyliłeś blogi , makrwo. Szukaj blogów germańskich, szukaj krzyżaków , i braci z inkwizycji. Szukaj podłych,sobie podobnych, a nie współczujących.

  Polubienie

 14. Rasizm powstał w USA. USA to państwo powstałe na ziemiach wydartych prawowitym właścicielom tych ziem, plemionom zwanym indiańskimi.Na okupantów tych ziem pracowali niewolnicy sprowadzani z Afryki. Traktowani byli jak zwierzęta według Biblii i Talmudu.
  Pracowała też na „panów białych” służba kontraktowa. Południowa Ameryka padła łupem żydogermańskiej narodowości osiadłej w Hiszpanii i Portugalii, po wygnaniu stamtąd Maurów. Ci „Hiszpanie” i „Portugalczycy” też sprowadzali niewolników z Afryki do Ameryki Południowej. Anglosasi podbili Amerykę Północną, Indie, Australię wiele państw w Afryce, i w Azji. Między innymi okupowali Turcję i Iran. Spragnieni wojen , ludzkiej krwi i łupów, nigdy nie odstawiali miecza w kąt. To oni wypalili białej rasie piętno potwora. I wciąż to robią…
  Niech nikt się nie waży stawiać w szeregu z Anglosasami, rasistami i bandytami , Słowian! Rasizm i okrucieństwo nie cechuje narodów słowiańskich. Fanatyzm religijny i nienawiść do innych ludzi z innej niż biała , rasy… komory gazowe…druty kolczaste, bicie i tortury…bomby atomowe, napalm, eksperymenty na ludziach, mydło wytapiane z ludzkich zwłok, abażury i damskie torebki z ludzkiej skóry….. Czy tego dopuszczali się Słowianie? Dumny „słowianin”… ech…..z czego jesteś taki dumny? Jesteś ponad wszystkich? Należysz do kolejnej rasy panów? Rasy? Rasa powstaje w obrębie gatunku, a nie w hierarchii społecznej. I pewnie zapalasz świece hanukowe przed pałacem Kultury i Nauki w Warszawie? To stąd ta duma! Naród wybrany i słowiańskie bydło , niewolnicy Żydów. Wedle życzenia Boga Ojca Wszechmogącego…itd..
  Nie zadzieram nosa do góry…to paskudne zachowanie. Nie mam być obecnie z czego dumna, bo Polska leży na łopatkach, powtarzając wciąż te same błędy, co nie należy do mądrych poczynań.Z głupoty dumna być nie mogę. Polska jest zadłużona, i zadeptana.Dumna mam być z tego , że bezkarnie mi plują w twarz i każą się kłaniać sobie i swoim bożkom? Że wprowadzają analfabetyzm?Że zniszczyli polskie rolnictwo? Że wyśmiewają słowiańską kulturę, zwyczaje , tańce, muzykę? Że wyprzedali cały polski przemysł , jaki ta „parszywa” PRL wybudowała? Że mordują nas bronią biologiczną, a naród milczy, bo jest tak głupi, że wierzy w bajkę o jakiejś epidemii? Mogłabym być dumna z oporu stawianego wrogom…a tu co? A tu nic.
  I na koniec – Germanie – was też już nie ma. Skrzyżowali was Żydzi ze sobą…i podeptali jak całą resztę narodów. Nie jesteśmy przyjacielskimi narodami wedle siebie, cóż… wasz wybór. Dumny… dumny… dumny Żyd, bo zniewolił świat wedle swojego kaprysu, dzięki manipulacjom, kłamstwom,we wżenianiu się w inne narodowości, i cwaniactwu..A dumny Słowianin brzmi, jak upiorny żart., To tylko jest forma szydercza. W Nowy Rok zamiast polskiego tańca mazura śpiewa chór Żydów z opery Aida , Verdiego. POLIN…wmawia nam w obliczu naczelnego polskiego Rabina, „polski” prezydent zapalając hanukowe świece i świece na bożonarodzeniowej choince…. to jest również powód do dumy „słowianinie”.

  Polubione przez 1 osoba

   • Germanie to Słowianie….to tak jakby mi ktoś w twarz napluł. Kto to wymyślił? I po co? … Nie ma równości pomiędzy tymi dwoma ludami.
    Germanie to Słowianie , tylko duch, muzyka, zwyczaje, uroda, i język całkowicie ich od siebie różnią.A może to cała słowiańska brać zapomniała języka germańskiego i zaczęła mówić po słowiańsku?
    Ach, ta germańska gościnność!! Ach, te germańskie kujawiaki i polonezy! Ach, to germańskie serce na dłoni! Ta germańska życzliwość i to germańskie sumienie pełne wrażliwości. Powinniśmy otworzyć granice na Odrze dla naszych rodaków?
    Niech przyjdą…niech wezmą, co do nich należy…już folksdojcz Tusk zadba o to wszystko…i krzyknie polskość to nienormalność… ,Jasne ! Przez wieki toczyć bratobójcze wojny…kto to normalny zniesie?Bracia …bracia Germanie! Chuligani, wandale, goci, gotlandzi, sasi, germanie, wikingowie,gallowie,ilirowie, etruskowie, bandyci nienasyceni, urodzeni na mieczu, … to my, my… Słowianie! Sami siebie niszczyliśmy przez wieki. A to wedle Jezusowych napomnień- kto nie ma w nienawiści rodziny swojej, ten nie może przyjść do mnie… Tak jest ,Jezusicku..Twój stary też ciebie nienawidził i dlatego kazał ciebie ukrzyżować, wedle mitu, który skruszy każde serce w każdym baranie.Dzięki tej bajce sekta zyskała wielkie trzody baranów klęczących w pokorze i lejących łzy współczucia nad Jesusickiem. No i? Wiedzieli jak się wziąć do rzeczy! A zbić niewiernego to pestka!

    Co ciekawe, Niemcy nie nazywają się Niemcami, lecz Germanami, GERMANY. Zabrać im to .,..jakim prawem…
    Dlaczego, to się tak im , tym Germanom, pozmieniało… i stało się,zimne, dzikie, szczekliwe,bezduszne, nieżyczliwe. Ba! Nie ma to jak Rasa Panów myjąca się mydłem z ludzkich zwłok. I doświadczenia na ludziach. Jakie to Słowiańskie!
    Niemcy nie są Germanami( a kim? KIM SĄ NIEMCY? Jakim językiem mówią?) ) .. oczywiście, dla pewnym grup, cała Europa to są tylko Słowianie, łącznie z Rzymianami, Grekami , Eskimosami, Aztekami, i kosmitami.
    Słowianie nie rozumieli języka Germanów , dlatego nazwali ich od słowa „niemowy”, „niemoty” „niemcy””niezrozumiali”. W przeciwieństwie o słów zrozumiałych – jakimi porozumiewali się Słowianie.
    Użyj słowa, żeby zrozumiała dla nas była twoja mowa. Nie szprechaj!

    To jest tylko wasze marzenie, Germanie, czy jak was tam zwą, by nazywać się Słowianami, i mieć pretekst do zasiedlania ziem Lechistanu. A tak, Lechistanem nazywają Polskę w życzliwym Iranie, w lojalnej Turcji i wielu innych krajach Wschodu..Nie wymyślili sobie tego dzisiaj.
    Co do nienawiści do innych narodów i rasizmu to nie występował on na świecie, do czasu powstania USA i stamtąd rozprzestrzenił się na cały świat. Segregacja rasowa , to twoje oblicze Ameryko.KKK to też ty.A kto stworzył USA? Anglosasi , doczepili się tam Francuzi i Holendrzy.
    Południową Amerykę zniszczyli Hiszpanie i Portugalczycy. Czy aby na pewno byli to Portugalczycy i Hiszpanie/. A kto przepędził Maurów i postawił krzyże w Hiszpanii, jak nie Żydogermanie przechrzty? Kto tam wymyślił Inkwizycję?
    Watykańczycy, sekta chrześcijańska mordowała również Żydów.Więc nie dziwi, że Pius XII błogosławił katolickiego żyda Hitlera na wojnę z Polską. Miał też na uwadze mieszkających tam Żydów.Żydoameryka, inicjator II WŚ. miała podobne cele. Po wojnie zaopiekowała się hitlerowcami jak prawdziwa matka. Nie ranić też Rosjan, Nimi rządził Syn Żyda, Dawid Józef, i jego rodacy. A dziś mamy jeszcze zapomnianych Żydów z AustroWęgier które wchłonęły Ukrainę i wydali na świat Banderę. A wszystko zwala się na Słowian, nie na Żydów przechrztów.
    Nie jestem ani Niemką , ani Żydówką. Nie ciągnie mnie do ich wierzeń, kolorów, i zimnego sposobu bycia.Nie ciągnie mnie do nich i nie jestem wstanie się z nimi utożsamić. To jak białe i czarne. I nie czczę katolickiego świętego Wita.Jestem Słowianką. Wejdź do mojego domu to ciebie ugoszczę jak boga.
    Nie od dziś pewne kręgi zakłamują historię świata i ludzkości.

    KIM SĄ NIEMCY? Dlaczego pewna grupa językowa nazywa się germańską, a inna słowiańską? Wystarczy posłuchać jak mówią.. Zapewne od wielu osób prawdy nie usłyszę, Zapętleni we własne kłamstwa, co wymyślą w odpowiedzi?

    Polakom i psom wstęp wzbroniony! – Jasne, niemiecka hieno. Przeklęty Krzyżaku.Wpadłeś na słowiańskie ziemie, wyciąłeś zielone, pełne życia dęby, wymordowałeś ludzi, zakopałeś w dołach, a na ich miejscu wybudowałeś przybytki swojej sekty czarnych krzyży zwiastujących śmierć.Nie będę się tu kłócić.Szkoda czasu.Po germańsku się nie dogadamy, ale też i po słowiańsku porozumienia nie będzie.
    PS,. miałam ekspres do kawy – made in Germany, ale już się zepsuł.

    Polubienie

 15. Czy kiedykolwiek świat był sympatyczny i zdrowy? Nigdy. Zawsze były wojny i przemoc.
  Obecnie , jak patrzę w TV na wszystkich kanałach, z lewa i prawa, i ze środka, same „mądre” gadające głowy prześcigają się w wymyślaniu sankcji wobec opornych przeciwko ‚szczepieniom”,na niejaki covid, który wciąż i coraz bardziej MORDUJE>>>>>a to dlatego , że ci bezduszni buntownicy, wciąż nie chcą się poddać wstrzyknięciu sobie dawki za dawką , czegoś ,co nazywa się zbawczą szczepionką. Dzięki temu rośnie fala zmarłych, o czym informują wszystkie gęby telewizyjne, bez odrobiny wstydu w ślepiach. Tyle ględzenia, tyle pisania, tyle gulgotu od rana do nocy ,,..że kojarzy mi się to ze zmasowanym atakiem z wody, ziemi i powietrza. To są prawdziwe ataki bandytów , inaczej tego nie nazwę, ze strzykawkami w łapach, którym jest absolutnie wszystko wolno! Są bezkarni.. Same grube, stare, łyse przepłacone, ceglaste, owłosione na pysku mutanty, dohtory, proffessorry, ministry od zdrowia i śmierci, które już dawno przestały być ludźmi domagają się niemalże katorgi i tortur dla buntowników obdarzonych inteligencją. Dracule pozbawione empatii, kłamiące nam w oczy niczym zagonionym w pułapkę zwierzętom, aż skręcają się by nam dowalić w środek czoła. A tak, jesteśmy dla nich zwierzętami do odstrzału. Szkoda , że niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Jak wszyscy to wszyscy…ale skoro tylko jakiś niewielki procent domyśla się prawdy o knuciu ludobójstwa to NIESTETY gady antyludzkie zwyciężą.
  Szczepcie się, do jasnej ch…. bo jak nie , to my znajdziemy na was sposób!! Nie pozwalamy wam umierać na naszą ulubioną zarazę … na inne choroby, proszę bardzo, zdychajcie, czekamy na to, ale nie ważcie się zdychać na naszą coronę..Dlatego (ponieważ owa corona to fikcja) nakażemy wam wkrótce batem, żebyście udali się do punktu szczepień( bo szczepienia to jest dopiero śmierć)bo to jest wasze zbawienie. My o to dbamy, a wy tego nie doceniacie!
  Tego nie wiecie, ale jest to nasze zbawienie od was, ludy oporne! Przez waszą wielką ilość nasza planeta zdycha. Kradniecie nam tlen!! Planeta należy do nas,…a wy jazda stąd do świętego Jehowy i jego synka, w niebiesiech. Przecież wierzycie w życie pozagrobowe w niebie! Więc skąd ten opór przed pójściem do lepszego świata?
  Nie podskakujecie, bo was zapędzimy do zbiorowych ubojni i skropimy tak, że się nie podniesiecie. Wybudujemy wam komory gazowe nazywane teatrem dla niegrzecznych.,,.Ale będziecie się zwijać, a my wam będziemy przygrywać do tańca. Radocha nie z tej ziemi!
  Chleba i wody wam do pyska nie damy…a wtedy nauczycie się grzecznie podawać łapę do wkłucia!! A potem grzecznie …do piachu! O , my dniem i nocą wymyślamy, jakby wam tu ten Nowy Rok uprzyjemnić. Nie zapominamy o was, barany! W Sylwestra zrobimy wam bal, ostatni bal… ale będziecie się cieszyć, tańczyć i śpiewać.. moje wy barany bezdennie głupie! To będzie jak ogłuszający narkotyk przed poderżnięciem wam gardła.
  A czego tak się boją ci ,po potrójnych wstrzyknięciach życiodajnej cieczy? Wciąż boją się owego covidu? Od tych niezaszczepionych!
  Od tych nie dbających o zdrowie innych!
  Czego ku….źwa się boją, skoro są pokryci stalową zbroją metrowej grubości , że mogli by w niej przebyć zabójcze Pasy Van Allena ,pełne kosmicznego promieniowania, ha, ha ha… pokryci zbroją….ha ha ha …biedactwa doświadczalne. Gwarancja jest tylko na waszą śmierć.

  Więc, jeśli szczepienia nie są zbroją ochronną, ( i nawet o tym nie przekonują , zbrodniarze medycy) że wciąż jest zagrożenie zakażeniem, to po co się do nich ludzi zapędza? Po co się szczepić raz za razem skoro i tak, to nic nie daje? Paradoksalne! Niezaszczepieni i zaszczepieni jednakowo są narażeni na ową chorobę. I ci zwolennicy szczepień, jeszcze tego nie widzą, że są dymani jak doświadczalne szczury ? Niestety, żaden covid nie istnieje. Żadne jego odmiany nie istnieją. Ale w zamian za to istnieją znane nam przeziębienia, grypy, zapalenia płuc,zapalenia oskrzeli, zatrucia grzybami i jadem kiełbasianym, zatrucia CO2 , oraz raki, zawały serca, problemy z nerkami, z wątrobą, stwardnienia rozsiane, uczulenia, alergie, astma,cukrzyca,wylewy krwi do mózgu, śpiączka, paraliż, ; itd itd. itd…. nikt obecnie nie leczy ludzi chorych na w/w choroby, więc to oni umierają. Czy jeszcze to nic nikomu nie mówi?
  Tańce ,śpiewy, polubowne stanie z plakatem pod domem bandyty, nic nie da. On się śmieje i czeka…a za chwilę gwizdnie na najemników sowicie opłaconych z twoich podatków, i każe do ciebie strzelać. A kto mu tego zabroni? Jezus z obrazka?
  Świat nigdy nie był lepszy lub gorszy, niż teraz. Zawsze jest taki sam i taki zostanie. Kij ma dwa końce…tylko środek ciężkości przesuwa się raz w lewo ,a drugi raz w prawo, ale nie na tyle by drugi koniec kija przestał istnieć.Natura dba o równowagę we wszechświecie. Słabo to czyni bo zawsze przeważa to, co powszechnie uważa się za tę gorszą stronę. Oczywiście wszystko jest względne, dlatego nie ma sensu spierać się czy ładniejszy jest kolor czerwony czy niebieski.To tylko rzecz gustu.
  PS . dlaczego to piszę na słowiańskim blogu? A Słowian zaraza i niesprawiedliwość tego świata nie doświadcza? Historia historią, ale dzisiejszy dzień jest równie ważny. Żyjemy tu i teraz i mamy za zadanie budować przyszłość.A kto ją zbuduje, gdy nas wybiją jak wściekłe zwierzęta?

  Polubione przez 1 osoba

  • Pani styl jest wspaniały.To co Pani pisze jest prawdą..Propaganda wmawia masom istnienie pandemii.Statystyki są wyssane z palca.No i oczywiście te szczepionki.Wprowadzanie messengerRNA do organizmu to prawdziwa zbrodnia.mRNA może spowodować rozwój nowotworów,chorób autoimmunologicznych,bezpłodność.Teoretycznie te ”szczepionki” nie mogą być skuteczne – ”wirus” w okresie ”szczepienia” zmienił swoją formę w stosunku do momentu opracowania ”szczepionki”.No i te szczepienia dzieci -dokładnie to samo robił tzw. dr Mengele w Auschwitz.Sądzę że obecnie wiele partii ”szczepionek” to tylko roztwory fizjologiczne.Chodzi bowiem o tresurę mas aby w przyszłości zastraszyć je znowu i zmusić do ”boostera” powiedzmy nr 7 czy 15 i wstrzyknąć rzeczywiste substancje szkodliwe włączając nanocząsteczki.To wszystko wygląda na masową zbrodnię przeciwko ludzkości.

   Polubienie

 16. I mamy nowy szyfr , nową ENIGMĘ do rozpracowania. Jest nią COVID. To jest zaszyfrowany skrót.
  Zastanawia mnie pierwsza sylaba Co, lub CO. CO , to jest tlenek węgla. Oczywiście bezwonny gaz trujący. My, nosząc maski, wydychamy CO2. Dwutlenek węgla jest również gazem trującym.
  Kobalt , symbol Co – to jest pierwiastek chemiczny,. Nazwa kobalt wywodzi się od nazwy złośliwego ducha, zwanego Kobold.On to podrzuca onegdaj uważany za bezwartościowy, kobalt w zamian za srebro, Czyli chodzi tu o podrzucanie nam czegoś zbędnego, a nawet szkodliwego w zamian za coś, co dało by nam korzyść. W tym wypadku – zdrowie. Niby bajka , ale w każdej bajce jest prawda.
  Kobalt posiada 26 izotopów. Radioizotop Kobalt 60 oznakowany 60 Co, emituje promienie gamma.Służy on ,między innymi, do utrwalania żywności.Nosi to nazwę – radiacyjne utrwalanie żywności. Żywność jaka spożywamy może być utrwalana przy pomocy napromieniowania(?!)
  Taka żywność musi być oznakowana tak zwaną Radurą.Nazwa brzmi groźnie… od pierwiastka Rad o zabójczym promieniowaniu. Ludzie kupujący żywność muszą o tym sposobie utrwalania jej wiedzieć.Nie każdy godzi się jeść napromieniowaną żywność.
  Niedobór Co( kobaltu) hamuje u ludzi i zwierząt krzepnięcie krwi.
  „Co” – to także skrót od angielskiego słowa „company”.
  Przejdę teraz do drugiej sylaby słowa COVID, czyli do VID.
  V = Vaccinate , w języku angielskim znaczy – szczepić się przeciw chorobie
  I = Injection , w języku angielskim znaczy – zastrzyk
  D = Death , w języku angielskim oznacza – śmierć.

  Nie jestem mikrobiologiem, nie jestem naukowcem, nie jestem medykiem, zatem , nie jestem kompetentną osobą, do podawania do wiadomości, co zawierają poszczególne „:szczepionki” oferowane wyselekcjonowanym grupom ludzi. Jedno jest pewne – nie służą one w podtrzymywaniu zdrowia ludziom podejrzanym, lub już chorym na owego, niespodzianie nam objawionego, wirusa. Taka procedura nie miałaby sensu. Zważywszy, jak wielka jest nagonka, jak ogromne są nakłady finansowe, ilu ludzi jest sowiecie opłaconych by kłamało, ten proceder ma dla NICH wielkie znaczenie. O co im chodzi? Podobno planeta umiera pod ilością żyjących ludzi. Gardłuje się o emisjach cieplarnianych, smogach itd… po co? Ano, właśnie po to. Kłamstwo za kłamstwem. Planetę należy „odludnić” A jak? A właśnie, tak.
  Nadchodzi Sylwester Marzeń… ciemnota szykuje kreacje, ale bomba! … będą tańce łupa, łupa, łupa,….wciąż te same piosenki i te same twarze… za oknami śmierć z kosą, a na sali wariaci wciąż tańczą, z rękami w górze, szczęśliwi niepomni niczego… byle by na scenie pojawił podtatusiały tłuścioszek z remizy o pyzatej roześmianej gębie klowna, i zachwycony sobą rozsiewał wokół strofy, przed którymi taki geniusz słowa, jak Wojciech Młynarski, powinien klękać…,

  To mi się kojarzy z opowiadaniem Edgara Allana Poe p.t. Maska śmierci szkarłatnej.
  W tłumie zamaskowanych balowiczów odseparowanych od świata, w którym panuje zaraza, pojawia się równie zamaskowana Zaraza/Śmierć.I kosi… kosi…Kosi, kosi ( rozpląsane w górze ) łapki.

  Polubione przez 1 osoba

 17. Słowiańska brać jest zbyt rozluźniona po osiągnięciu celu.Bo cel osiąga, tylko potem coś się psuje…Narody zdolne, inteligentne, życzliwe,gościnne,lubujące się w tańcu i muzyce, narody zdolne artystycznie, kochający naukę, narody dbające o honor i dobre imię, niezwykle waleczne i odważne.. … a jednak, gdy w wielu przypadkach należy postawić kropkę nad i, ta kropka gdzieś umyka.

  I powtórzę za Stanisławem Wyspiańskim:
  Miałeś chamie złoty róg
  Miałeś chamie czapkę z piór
  Wicher czapkę niesie
  Róg huczy po lesie
  Został ci się jeno sznur……
  i dodam własne słowa:

  Miałeś także zwycięstw sto
  Miałeś w dłoniach kraju los
  W karczmie się upiłeś
  Laury gdzieś zgubiłeś
  Odebrano ci też głos….

  Polubienie

 18. Rzecz o smoku i jego wyznawcach.

  W krainie mlekiem i miodem płynącej, leżącej nad Wisłą i Odrą dwa książęce rody PIS i PO , z których jeden, ten, który rządzi, twierdzi, że sprawy owego kraju leżą mu głęboko na sercu, a drugi stara się temu zaprzeczyć, w krainie tej, zapanowało nieszczęście. Oto, zły smok nadlatuje, za każdym razem w coraz to innej postaci i ogniem spala mieszkańców. Aby temu zapowiedz, gorliwi obrońcy prawa i ludu podległego, wynaleźli cudowny eliksir, podawany wszczepem, jaki należy w siebie wtłoczyć by uchronić się przed spaleniem. W związku ze smokiem, niewolnicy podzielili się na dwa przeciwne obozy. Jeden twierdzi, że smok z bajki pochodzi, drugi święcie wierzy w jego istnienie i ochoczo wstrzykuje w siebie zbawczy preparat mający na celu ogień smoczy wygasić by w ten sposób żywot swój, cenny, ocalić.
  I cóż widzimy my, obserwatorzy siedzący w chmurach wiszących nad ową przebogatą krainą? Widzimy rozrastające się cmentarze , obok tych cmentarzy stada wron kraczących –
  Antywszczepcy! Antywszczepcy!! Winą was dziś obarczamy! Bo to przez was wciąż tracimy tych ,których kochamy! Smok pożera naszych bliskich, a wy nie przekłuci? Nie spoczniemy nim wkłujemy wam tych pseudo „trucizn”. Chcemy żyć, i wino pić, a nie w piachu leżeć…pobić, zabić, buntowników, drodzy bracia w wierze!

  Lecz obóz przeciwny ripostę szykuje, ten tylko przeżyje co się nie nakłuje.

  – Czego boisz się człowieku ,skoro masz wszczepione? Czy wszczepione nie ochroni przed ognia zapłonem? Na cóż zad wystawiać do igieł zastępu, skoro w uzdrawianiu przez to, nie widać postępu? Wręcz przeciwnie, wszczepy cudu dokonują, zamiast was ratować, dół wam wykopują .
  Odpowiada chórem całe stado owiec , becząc skrzecząc, by wrogowi dopiec.
  – Nie prawda, wstręciuchy, to wymysły wasze, tak wam żywot obrzydzimy , że wyjdzie na nasze! Prawdę mówią szklane głowy, ich tylko słuchamy, to dohytory, profesory, a wy głupie chamy! Rząd księży się stara byśmy w zgodzie żyli, i przez wieki jeszcze konkordat płacili. Zbawca przed ciemnotą szkoły nam buduje, a drugi, fachowiec, armię reperuje.
  Nowy ład wspaniały życie nam rozjaśnia, a przez antywszczepy, same tylko waśnie!
  Zaniesiemy światu ciemnemu jak burza, krużganki oświaty, litości i zdrowia! By was oświeciły mądre wypowiedzi, byście zrozumieli, co w tych wszczepach siedzi.
  Byście nie błądzili tylko się szczepili!

  Szczepy! Szczepy! To przyszłość narodu!
  Smok przepędził inne choroby z barłogu!
  A wszczepy ze smokiem walkę wnet wygrają..
  Psss, sss, zaszczep się…baranku, gołąbki gruchają..
  Zobaczysz jak dobrze fruwać nad głupotą..
  Zanim cię zakryją śmiertelną kapotą..
  Och, komu potrzebne te ostatnie płacze?
  Ależ, oczywiście, już cię nie zobaczę.

  Media nasze, a nie wasze w tym nas wspomagają, od rana do nocy do boju wzywają! Nie ujdzie nam żaden antywszczepieniowiec, nie będzie ubijał żadnej z mądrych owiec.
  Sklepy wam zamkniemy, z pracy wyrzucimy, chleba nie sprzedamy, i z wami wygramy!
  Nie dostanie żaden pomocy chirurga, nie ma igły w zadzie? Idźta do Demiurga!
  My mamy zastępy aniołów z mieczami, my mamy obrońców silnych jak dynamit. Czarne stado wilków, za dupsko pochwyci, nie ma z nami lekko, dalej, igłę wbić im!
  I pracują dla nas media bardzo wolne , te co sprzyjają najmilszym sąsiadom. Oni nam zawsze życzą zdrowia oraz życia. I dzielą się z nami ostatnim obiadem.
  I martwią się bardzo o nasze wygody! Byśmy nie zamarzli, byśmy nie zgłodnieli, byśmy się za bardzo od nich nie odcięli. I te wszystkie kropki nad Z, i te wszystkie kreski nad S, i te szkła różowe, i te okulary tęczowe, oni wszyscy tak bardzo nam życzą, by nam tyłek poćwiartować szprycą. Nikt nawet nie piśnie, dokąd droga wiedzie, idź i o nic nie pytaj, głupawy sąsiedzie. Wpadniesz , twoja sprawa.. a nasza zabawa!
  Za dużo tlenu wy nam pobieracie! Za dużo śmiecicie, chleba pożeracie! Wysysacie z ziemi to, co nam się przyda, a ziemia raz drugi już tego nie wyda! Jak raz nam nie wyszło , karty nie sprzyjały, dziś w karty z wami o życie zagramy.
  W tym boju śmiertelnym nie będzie litości.
  Z modłami do bogów? Nie bądźcie wyrywni
  W ciemnych kręgach nigdy nie było miłości.
  A to się wam dostało po łapach, NAIWNI.

  Polubienie

 19. Word Press, straciłam do ciebie cierpliwość. Na okrągło coś ci nie pasuje.Zepsuty komputer od razu ciebie wyłącza. Zalogować się spowrotem nie idzie… A to nie ten login, a to nie ten password… a to , to , a to tamto… Ile ja się natrudziłam by zdjęcie wstawić, ech…bez ciebie też żyć można.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s