Bogini Dziewanna


Córka Czarnogłowa i Białobogi. Włada niepodzielnie uczuciem, które nie jest sterowane rozumem lecz odczuciem, zadaje miłosne jady i je uśmierza, z tego powodu nazywana jest Łaskawą. Pani Miłości i Pani Uczucia, Pani Łaski (Łaskawa), Krasa, Kresa, Kresduna, Krestona, Pani Krasna, Pani Czerwona, Czaropani.

DZIWIEŃ (KUPAŁA) i DZIEWANNA to piękna para bogów odpowiedzialnych za sprawy Miłości, Żądzy i Uczuć (które dziś określamy emocjami). Istowie także posiadali taką parę – Goniglisa-Kaupole i Łajmę. Dziwień nosi miana Dziwienia-Kupały, Dziwienia-Kapały i Dziwienia-Wesela, zaś jego żona-siostra, Dziewanna nosi miana Dziewanny-Dziewy, Dziewanny-Dziewuny i Dziewanny-Dziwy.”Gdy na Welę przybyli Mocarze, działo się tu podobnie, jak i na Ziemi. Kiedy Dziwień-Kupała zaczął kuć na Wierchu studnię, by dobyć z głębin Źródło Źródeł, jego siostra Dziewanna otwierała w Nawiach szpary, żeby powstały małe jeziora, i skupiała w nich nieliczne wody tak, że Źródło wciąż nie mogło trysnąć…”kolovrat


DZIEWANNA


Sturęki Łado zalecał się także do Dziewanny. Bogini ta słynęła z wielkiej żywotności, a Dziwień-Kupała, jej mąż, uganiał się za innymi pozostawiając ją często samą. Dziewanna była najpiękniejszą z Bogiń-Matek i uwielbiała, gdy jej schlebiano. Pan Porządku Rzeczy budził jednak w bogini przerażenie swoim dziwacznym wyglądem. Łado próbował różnych środków, by ją do siebie przekonać i ośmielić – bezskutecznie.

Na welańskinn Rozdmuszysku jest wiecznie spienione Jezioro Wichrów, opodal ciągnie się wydłużoną rynną Jezioro Weniów, a zaraz za nim, odcięte od Pełnicy pasmem Krasnych Pagórków, Jezioro Kraswara. Któregoś razu udało się Ładowi przydybać Dziewannę właśnie w tamtym miejscu. Chadzała tam bowiem zażywać kąpieli. Kiedy ją tylko spostrzegł, natychmiast rzucił się w wody jeziora Krasz przybierając postać wielkiego suma. Bogini zamieniła się jednak w gibką wężycę, dopłynęła do brzegu i szybko wyskoczyła na łąkę. Tutaj przeistoczyła się we wspaniałego, barwnego motyla i wzbiła w powietrze. Łado przedzierzgnął się w jemiołuszkę i ruszył w dalszą pogoń. Gdy już, zdawało się, miał motyla w dziobie, ten usiadł na trawie zamieniając się w sarnę. Łado natychmiast przerodził się w złotorogiego jelenia. Rącza sarna uciekała przed nim w najgłębszą knieję. Niebacznie wpadła między gęste drzewa, które zagrodziły jej dalszą drogę.

Nie mogła się już cofnąć ani wznieść w powietrze. Zamieniła się więc w krzew kaliny. Łado nie dał jednak za wygraną i jako wijący się mocarny, wieloręki pęd chmielu oplótł kochankę swymi zwojami. Tak został poczęty ich syn Ładziw. Ośmioręki młody bóg o pięknym obliczu urodził się od razu w zbroi. Napierśniki i nagolenniki zbroi złączone w jedność z ciałem rosły razem z nim. Ładziw-Diw od początku był nieokiełznany, wyjątkowo dziki z przyrodzenia, a waleczny jak żaden z bogów. Dziewanna wykarmiła dziecko, ale potem oddała je ojcu na wychowanie, pojmując wielkie podobieństwo Łada i mężnego Ładziwa. Ładziw, noszący miana Diwa, Ładziwca lub Włodzica, widział się od początku stworzony do wielkich czynów. Rzeczywiście, nim dorósł, władał biegle ośmioma cudownymi orężami, z którymi się nigdy nie rozstawał. Były to Proca, Sztylet-Rozryw, Złota Dzida, Buzdygan, Rosoch, Paści, Graba i Bosak-Kwacz. Wkrótce stał się w boju i łowach niedościgły, przerastając Chorsa, Łada i Łagodę. Chors wciąż pozostawał niezwyciężony w nocnych łowach, Łado w celnym strzelaniu z łuku, a Przepląt w zastawianiu paści, ale w bezpośrednim starciu najtężsi musieli przed nim uchodzić.


kolovrat


DZIEWANNA

Ród: Dziewowie


Zajmowany krąg:
Piąty krąg


Pochodzenie:
Dzięgle-Działowie-Kaukowie – córka Czarnogłowa i Białobogi


Mąż-Rodzeństwo:
Mąż-brat Kupała-Dziwień


Dzieci:
Krasa – z rodu Chorsów – Córka Dziwienia, Dziewanny, Chorsa i Chorsiny.
Dzieldzielija – z rodu Welesów lub Plątów – Córka Dziwienia, Dziewanny, Plątwy i Welesa


Postacie-wcielenia (równe miana):
Dziewanna-Dziewa, Dziewanna-Dziewuna i Dziewanna-Dziwa,  (łacDzewana), ZiewannaZiewoniaZiewionja.


Inne nazwania jego osoby (przydomki):
Pani Miłości i Pani Uczucia, Pani Łaski (Łaskawa), Krasa, Kresa, Kresduna, Krestona, Pani Krasna, Pani Czerwona, Czaropani


Funkcje, zakres działania:
Włada niepodzielnie uczuciem, które nie jest sterowane rozumem lecz odczuciem, zadaje miłosne jady i je uśmierza, z tego powodu nazywana jest Łaskawą.


Narzędzia czarowne – oznaki władzy:
Złota Obręcz (Obrączka) i Pąk Róży Szypszyny. Na jej piersiach lub ramionach siedzą też zawsze dwa Motyle Pazie Królowej – Czarny i Niebieski – pierwszy jest posłańcem miłości płochej (chwilowej, nieszczęśliwej), drugi miłości dozgonnej (pełnej i szczęśliwej).


Pomocnicy (Stworze – bogunowie):
Rusałki


Funkcje psychiczne – uczucia, odczucia:
emocje – żądze, uczucia, miłość


Patronka dla:


Romanse:


Wrogowie:


Przyjaźnie:
Urodzenie przez Dziewannę Ładziwa-Diwa związało tyny Ładów i Dziwieniów węzłami pobratymstwa. Dziewanna często przebywa z Ładą-Łagodą, z Ładem oraz ze swoim synem. Zwłaszcza chętnie odbywa z nimi wspólne łowy i polowania. Także w Wielkiej Bitwie te dwa rody stają ramię w ramię.


Co dobrego lub złego darował, zrobił ludziom:
Raczej przychylna ludziom.


Przynależny Miesiąc:


kolovrat


Tyn Kupałów (Dziewów, Kraszów-Kresów)


Przynależność:
Twer Swąta, Trzem Białobogi, Tum Jaruny, Tyn Kupałów-Dziewów


Członkowie rodu:
Kupała, Dziewanna, Krasatina, Dzildzielija


Główność:
jednogłowy


Główny przybytek, miejsce przebywania:
Ziemia, Wela, Niebo


Atrybuty żywe:
Brzęk (Jarząb-Brekinia) i Jarzębina, Sarna i Pies (Suka), Jaskółka, Dziewanna, Kalina i Chmiel, Bylica i Piołun oraz Dyptam, Paź Królowej


Kamień:
Biała Perła


Minerał:
Żywa Woda (Sołwa)


Rzecz:
Napoje (Piwo, Miód i Wino)


Maści (barwy):
Krwista Czerwona


Czerty i rezy (liczby):
Czerta 6, Liczba 6


Taje (guzły) i gramoty (zapisy, sjenowity, wici):
Taja K, Gramota m


Niwa (symbol):
Niwa Ścieżki


Tyn:
Dwór Perłowy


Miesiąc:
Czerwiec


Wieńce i ofiary:
Dziewanna, Kalina i Chmiel, Bylica i Piołun oraz Dyptam


Obrzędowy wypiek (potrawa, obiad – potrawa obiata):


 Czesław Białczyński
Polecane księgi o mitologi Słowian, Istów i Skołotów –
„Księga Tura” i „Księga Ruty”


 

52 komentarze do “Bogini Dziewanna

  1. Pingback: Flagi narodowe Słowian | Słowianie - Wiara Przyrodzona

  2. Pingback: Święta Góra Pałki | Słowianie - Wiara Przyrodzona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s